افزونه‌هایی که مرورگر را کند می‌سازند

افزونه های مرورگر بسیار مفید و کاربردی هستند. اما از سوی دیگر باعث افزایش مصرف رم توسط مرورگر می شوند. زمان باز شدن آن را طولانی تر می سازند و همچنین کارکرد عمومی آن را کند می سازند. کدام افزونه بیشتر دردسر درست می کند و آیا راهی برای سنجش میزان تاثیر هریک از آنها بر مرورگر است؟ خوشبختانه در مرورگرهای مختلف راه هایی می توان یافت که میزان مصرف رم،CPU  و یا میزان تاخیر به وجود آمده در باز شدن برنامه توسط هر افزونه را محاسبه کرد. اگر شما هم به دنبال راهی برای زندگی مسالمت آمیز با افزونه ها و البته سنجش کارکردشان هستید، در ادامه مطلب  آموزش تعمیرات کامپیوتر با  ما همراه باشید تا ببینیم استفاده از کدام افزونه ها به صرفه است و عطای کدام یک را باید به لقای شان ببخشیم.
فایرفاکس موزیلا
در این مرورگر راه چندان ساده ای برای مشاهده میزان استفاده هر افزونه از رم سیستم در دست نیست. یک راه برای انجام این کار کمی شیرجه عمیق تر در مرورگر و جمع آوری این اطلاعات توسط خودتان است. البته می توانید با نصب یک افزونه هم به این داده ها دست پیدا کنید. البته این خود نقض غرض است که برای مشاهده چنین داده هایی یک افزونه دیگر هم به لیست مرورگر بیفزاییم. اما پس از هر بار استفاده می توانید این اپلیکیشن را حذف یا غیر فعال نمایید. برای این کار افزونه about:addons-memory را نصب کنید و آنگاه در یک تب مرورگر صفحه about:addons-memory را باز کنید تا به هدف تان برسید. در این صفحه لیستی از افزونه های نصب شده روی فایرفاکس را خواهید دید که بر اساس میزان مصرف رم شان مرتب شده اند. اینگونه، دیدگاه بهتری درباره میزان مصرف رم توسط افزونه ها خواهید داشت و بهتر می توانید درباره حذف موارد نامناسب و دردسر ساز اقدام کنید. اگر یک افزونه در مصرف Ram حریص باشد، این امکان وجود دارد که هر چه مدت زمان باز بودن مرورگر بیشتر شود، میزان رم اشغال شده توسط آن افزونه هم افزایش یافته و دردسر ساز شود.
گوگل کروم
کروم یک مرورگر با قابلیت پردازش چندگانه است و لذا بسیاری از افزونه های مرورگر می توانند پروسه خودشان را داشته باشند و جداگانه عمل کنند. این بدان معنی است که شما می توانید با استفاده از تسک منیجر ادغام شده با کروم، میزان مصرف رم هر یک از افزونه ها و تب های باز مرورگر را مشاهده کنید. این برنامه مدیریت تسک ها همچنین میزان CPU مصرفی را هم به نمایش می گذارد. این تسک منیجر در کنار دیگر قابلیتهایش، امکان مشاهده منابع مصرفی توسط وب اپلیکیشن های نصب شده روی مرورگر را هم فراهم می آورد. همچنین پروسه های در حال اجرا در پس زمینه را هم می توانید کنترل کنید. برای باز کردن تسک منیجر، روی لوگوی کروم در بالای مرورگر کلیک کنید تا منو باز شود و آنگاه Tools و سپس Task Manager را باز کنید. در مک برای این کار کافی است روی منوی Window مرورگر کلیک کنید تا درون آن گزینه تسک منیجر را بیابید. در پنجره تسک منیجر می توانید دریابید که هر یک از افزونه ها تا چه حد سنگین و مزاحم هستند. البته به یاد داشته باشید که این لیست فقط حاوی افزونه های در حال اجرا در پس زمینه است. اینها معمولا بیش از همه بر سرعت لود مرورگر تاثیر دارند. افزونه هایی هم که در حال اجرا نباشند، در این لیست ظاهر نخواهند شد.
اینترنت اکسپلورر
اینترنت اکسپلورر میزان مصرف رم توسط افزونه ها را به صورت جداگانه فاش نمی سازد. اگرچه این مرورگر می تواند اطلاعاتی درباره مدت زمان لود شدن هر یک از افزونه ها را در اختیارتان بگذارد. به این صورت به طور غیر مستقیم در می یابید که کدام افزونه ها مصرف رم بالاتری دارند. هر اندازه یک افزونه برای لود شدن زمان بیشتری نیاز داشته باشد، می تواند رم بیشتری هم مصرف کند و در نتیجه مرورگر را کندتر نماید. برای پیدا کردن این اطلاعات، بر روی علامت چرخ دنده در بالای مرورگر کلیک کنید تا منوی اینترنت اکسپلورر باز شود. آنگاه گزینه Manage Add-ons را انتخاب کنید.  در این صفحه می توانید در ستون Load time مدت زمان لازم برای آماده به کار هر یک از افزونه ها را ببینید.
برای اینکه جلوی اجرای یک افزونه را هنگام باز شدن مرورگر بگیرید، آن را در لیست انتخاب کنید و روی دکمه Disable کلیک کنید.
استفاده از مرورگر در حالت  Safe Mode
اینکه دریابید یک افزونه مرورگر خاص چه میزان از منابع سیستمی تان را مصرف می کند، کار مشکلی است. راه حلهایی که تا کنون گفته شد، اطلاعاتی را به شما می دهند که مرورگر خواهان افشای آنها است و این نمی تواند به درستی تمام داستان را بر ملا کند. خوشبختانه راه دیگری وجود دارد که بتوانیم کارایی مرورگرها را بدون هیچ یک از این افزونه ها مورد سنجش قرار دهیم و البته آنها را حذف هم نکنیم. برای این کار کافی است مرورگرتان را در حالت Safe Mode باز کنید. در این حالت مرورگر باز می شود، اما هیچ یک از افزونه ها به همراه آن لود نمی شود.
اگر مرورگرتان در این حالت بسیار سریع تر آماده به کار شده و بالا می آید، پس تعدادی از مرورگرهای تان در این میان مزاحم هستند و باعث کندی آن شده اند. آنگاه نوبت به غیر فعال کردن تک به تک آنها و آزمون چندباره مرورگر در حالت عادی است تا ببینیم کدام یک مقصر هستند و باید برای همیشه از شر آن راحت شویم.
مرورگر فایرفاکس:  با کلیک روی دکمه فایرفاکس، منوی Help را باز کنید و در آنجا گزینه  Restart with Add-ons Disabled  را انتخاب نمایید.
گوگل کروم:  برای اجرای کروم در حالت Safe Mode، بر روی ایکون کروم در تسک بار کامپیوترتان راست کلیک کنید و گزینه Option و سپس Properties را انتخاب کنید. در تب Shortcut و درون کادر Target در انتهای آدرس، عبارت زیر را درج کنید:
--disable-extensions
توجه داشته باشید که در ابتدای عبارت دو علامت دش (-) به هم چسبیده قرار دارد. حال تمامی پنجره های باز و مرورگر را کامل ببندید. اکنون با استفاده از آیکون میانبر تغییر یافته، کروم را باز کنید.
اینترنت اکسپلورر:  در ویندوز 7، روی دکمه استارت کلیک کنید و از مسیر زیر، روی آیکون میانبر  Internet Explorer (No Add-ons) کلیک کنید:
All Programs -> Accessories -> System Tools -> Internet Explorer (No Add-ons)
اما در ویندوز 8 لازم است این کار را دستی انجام دهید. با زدن کلید ویندوز به همراه دکمه R، پنجره run را باز کنید. عبارت زیر را درون آن تایپ کرده و اینتر را بزنید:
iexplore.exe –extoff
CLASS="OrderListType" افزونه های مرورگر می توانند کاربردی و مفید باشند. اما مانند هر نرم افزار دیگری که قابل اجرا روی کامپیوترتان است، تنها زمانی باید آنها را به راه انداخته و مورد استفاده قرار دهید که واقعا نیازشان دارید.
هرچه تعداد افزونه کمتری روی مرورگرتان نصب کرده باشید، با مشکل کمتری روبرو خواهید شد و کاهش سرعت بسیار کمتری را مشاهده می کنید.