چه هاردی بخریم؟

به راستي جواب اين سوال چيست؟
هارد اکسترنال – هارد اينترنال – هارد سيگيت – هارد وسترن ديجيتال – هارد هيتاچي – هارد توشيبا و….
هرچند سوال بسيار ساده به نظر ميرسد ، اما جواب آن ساده نيست.بهتر ميبينم از جهات مختلف اين مقوله را بررسي کنيم:
•    نوع کاربرد هارد ديسک .
•    ظرفيت هارد ديسک مورد نظر.
•    نحوه اتصال دلخواه هارد ديسک .
•    قيمت هارد ديسک.
•    نوع اطلاعاتي که قصد داريم در هارد ديسک ذخيره کنيم.
•    قابليت تعمير هارد ديسک
•    ريکاوري بازيابي اطلاعات هارد ديسک در زمان از دست دادن اطلاعات
•    و …
واقعيت اين است که تمامي موارد بالا به هم مربوط هستند و گاها” نمي توان آن ها را از هم تفکيک کرد.انتخاب بهترين هارد ديسک براي کار شما شايد کاري دشوار باشد. ممکن است براي کاربردي که مورد نظر شما است بهترين هارد SSD ، مناسب باشد اما قيمت آن برايتان مناسب نباشد! يا بهترين هارد اکسترنال براي شما خوب باشد، چه بايد کرد؟ حقيقت اين است که در اين مقاله قصد ندارم شما را وادار به خريد نوع خاصي از هارد بنمايم بلکه مي خواهم فقط شما را با زوايايي تازه از نوع نگرش و انتخاب هارد ديسک آشنا کنم. پس لطفا” اين مطلب را تا آخر مطالعه نماييد.
آموزش تعمير هارد
نوع کاربرد:
1.    آيا به دنبال هارد ديسک ي هستيد که قصد داريد بوسيله آن اطلاعات خود را جا بجا نماييد؟
2.    آيا به دنبال هارد ديسک ي هستيد که قصد داريد بوسيله آن اطلاعات خود را ذخيره و آرشيو نماييد؟
3.    آيا به دنبال هارد ديسک ي هستيد که کوچک باشد و قابل حمل؟
4.    آيا به دنبال هارد ديسک ي هستيد که سرعت خوبي داشته باشد؟
5.    آيا به دنبال هارد ديسک ي هستيد که قصد داريد بوسيله آن بازي کامپيوتري خود را بهتر اجرا کنيد؟
6.    آيا به دنبال هارد ديسک ي هستيد که قصد داريد بوسيله آن اطلاعات خود را سريع تر پردازش نماييد؟
7.    آيا به دنبال هارد ديسک ي هستيد که قصد داريد بوسيله آن برنامه هاي کاربردي مانند اتوکد و فتوشاپ و … را سريع تر اجرا کنيد؟
8.    آيا به دنبال هارد ديسک ي هستيد که قصد داريد بوسيله آن به چندين کامپيوتر سرويس دهي کنيد؟
9.    و …
آيا تاکنون قبل از خريد هارد ديسک و انتخاب بهترين هارد ديسک به اين موارد دقت نموده بوديد؟ بگذاريد يک بررسي کلي انجام دهيم . دقت کنيد که هارد اکسترنال به هيچ عنوان براي ذخيره سازي ، آرشيو اطلاعات و يا نگه داري اطلاعات مهم شما مناسب نيست ! هرجند که در بين عامه مردم اينطور جا افتاده است و حتي ميشنوم گاها” هارد ديسکي را به عنوان ضدضربه و اينجور شيطنت ها مي فروشند. اينگونه هارد ديسک هاي اکسترنال هميشه در معرض خطر هستند و هر زمان امکان ضربه خوردن و افتادن از دست را يدک ميکشند و همچنين آمار نشان مي دهد خرابي هد و بدسکتور در هارد ديسک هاي اکسترنال به مراتب بيشتر از ديگر هارد ديسک ها شايع است. هرچند که شرايط نگه داري هارد ديسک بسيار مهم مي باشد. توصيه ميشود هارد ديسک هاي اکسترنال را جهت انتقال اطلاعات بکار ببريد و يا اطلاعاتي که دم دستي هستند و روزانه از آن اطلاعات در مکان هاي مختلف بهره مي بريد. حتما” اصل اطلاعات را در مکاني ديگر نگه داري کنيد تا در صورت بروز مشکل براي اطلاعات درون هاردتان نسخه بک آپ آن موجود باشد.
توصيه ميشود اطلاعات مهم خود را در دو نسخه بر روي دو مدل هارد ديسک مختلف که به دو منبع تغذيه مختلف متصل هستند نگه داري کنيد و بهتر اين است که هارد ها اينترنال باشند.
اگر اطلاعات را مجبور هستيد با خود حمل نماييد و از نظر فضا مشکل داريد ، از هارد ديسک اکسترنال 2.5 اينچي استفاده کنيد و حتما بک آپ آن اطلاعات را در مکاني امن ذخيره کنيد. هارد هاي کوچک تر هم موجود هستند اما در انتخاب بهترين هارد و مناسب ترين هارد براي شما ممکن است ظرفيت نيز مهم باشد.
اگر به دنبال سرعت هستيد بايد از هارد ديسک هاي SSD  و يا SHDD هايبريد بهره ببريد. اما دقت کنيد که اگر اشتباهي انجام دهيد به سادگي مي توانيد اطلاعات را نابود کنيد زيرا اين گونه هارد ديسک ها عموما از سيستم کدينگ Encryption  استفاده مي کنند و بعضي از کنترلرهاي اين هارد ديسک ها مانند sandforce controller را تا به حال حتي شرکت ACE Laboratory  نيز نتوانسته دي کد کند و اطلاعات را استخراج نمايد (2015 ) .در اين شکي نيست که سرعت هارد ديسک SSD در مواردي بيش از 10 برابر هارد ديسک هاي معمولي است.
بهترين گزينه براي انجام بازي هاي کامپيوتري و برنامه هاي کاربردي بدون شک هارد ديسک SSD , SHDD ميباشد و اين بسيار به بودجه  شما بستگي دارد. هارد ديسک هايد هايبريد SHDD گرانتر از هارد هاس معمولي و هارد هاي SSD تا چند برابر قيمت هارد هاي معمولي و همچنين ظرفيت کمتر هستند.
اگر قصد داريد اطلاعات هارد ديسک را بين چند کامپيوتر به اشتراک بگذاريد بايد از هارد ديسک هاي تحت شبکه استفاده کنيد مانند سيستم هاي NAS . اين هارد هاي تحت شبکه ميتوانند در شبکه وايرلس و يا کابلي متصل شوند.
نتيجه اينکه براي هر نوع کاربردي هارد ديسک خاصي موجود است که ما به اختصار به آن پرداختيم تا بتوانيد ديدي جامع نسبن به انتخاب بهترين هارد ديسک براي خود را داشته باشيد، اما توجه بفرماييد که موارد بسيار ديگري نيز موجود است ، براي مثال شما مي توانيد براي جابجايي اطلاعات از هارد ديسک SSD 1.8″ اينچي بهره ببريد که از نظر اندازه ماننديک قوطي کبريت است و به نازکي کمي بيشتر از يک چوب کبريت. به همين صورت هارد ها داراي رابط هاي مختلفي هستند که از نظر کاربري بسيار متفاوت هستند مانند هارد هاي SSD – SAS – SCSI – FC  که در کامپيوتر هاي بزرگ ( سرور ها – Workstation – Server – Mainframe – Supercomputer) کاربرد دارند. هارد ها از نظر سرعت  گردش پلاتر ( ديسک ها ) نيز براي مقاصد مختلف کاربرد دارند ، مثلا” براي کارهاي 24 ساعته که سيستم ها در حال انجام وظيفه هستند بهتر است از سيستم Raid  ريد و از هارد هايي با سرعت هاي چرخش مناسب بهره ببريد.
آموزش تعمير هارد
ظرفيت مورد نظر
ظرفيت يکي از گزينه هاي مهم جهت انخاب هارد ديسک است و صد البته به همراه قيمت. هارد هاي SSD درست است که سرعت دارند اما ظرفيت آنها در حال حاظر محدود است (1 ترابايت ) واي هارد هاي مغناطيسي معمولي يا SHDD هاي هابريد با ظرفيت هاي بيشتر 4 تا 8 ترابايت نيز موجود هستند ( تا سال 2015 ).
نحوه اتصال
در انتخاب بهرين هارد براي کار شما يکي از گزينه هاي مهم نحوه اتصال است. آيا هارد ديسک شما بايد از طريق کابل USB ، کابل ساتا SATA ، فايروال ، اکسترنال SATA و يا واي فاي Wifi انتقال اطلاعات را انجام دهد؟ پس بهتر است در انتخاب بهترين هارد مورد نظر خود تمامب اين موارد را بررسي نماييد.
قيمت هارد ديسک
شايد در حال حاضر انتخاب شما هارد ديسک ارزانتر باشد ولي در آينده چه اتفاقي خواهد افتاد؟ گاهي شما در آينده مجبور ميشويد چندين برابر هزينه کنيد زيرا در گذشته انتخاب خوبي نکرديد. گاها” ديدم که شرکت با شخصي بايد يک سيستم NAS با ظرفيت 16 ترابايت ريد خريداري ميکرده اما به دليل صرفه جويي کار را با چند هارد اينترنال ادامه داده است اما پس از گذشت مدتي به مشکلات بسياري برخورد کرده اند و در آخر نيز مجبور شدند سرمايه گذاري درست را انجام دهند.
نوع اطلاعات جهت ذخيره سازي
آيا آرشيو مهمي براي ذخيره سازي داريد؟ براي مثال آرشيو يک آتليه عکاسي و فيلم برداري و يا آرشيو يک مهندس معمار با سابقه که از تمامي کارهاي خود عکس و نقشه تهيه کرده و به عنوان رزومه نگه داري مي کند. آيا شما يک ديتابيس بزرگ ( بانک اطلاعات ) داريد که چندين کلاينت از آن استفاده مي کنند؟ مانند يک سيستم حسابداري يا اتوماسيون اداري ! شايد بهتر باشد اطلاعات خود را در دو هارد ديسک 4 تا 6 ترابايت و جداگانه نگه داري کنيد و يا از يک سيستم سرور با ريد mirror و يا Raid 5 استفاده کنيد. حتما با يک مشاور خود مشورت کنيد نه يک فروشنده خوب.
قابليت تعمير و ريکاوري بازيابي اطلاعات
انواع مختلفي از برند هاي هارد ديسک در بازار موجود است و هر برند داراي خانواده هاي مختلفي است و هر کدام ممکن است داراي يک مريضي خاص خود باشند. بعضي از هارد ديسک ها مشکلات فيرم ويري دارند برخي ديگر در طي کار هد آنها زودتر خراب ميشوند و بعضي ديگر با مشکلات برد کنترلر دست و پنجه نرم مي کنند ولي اين بهدان معني نيست که از خير يک هاردي بگذريم براي مثال هارد ديسک هاي اکسترنال وسترن ديجيتال به مشکلات فيرم ويري و خرابي هد برخورد مي کنند ، همانطور هارد ديسک هاي سيگيت اکسترنال نيز به همين صورت اما تعمير هارد و بازيابي اطلاعات هارد ديسک  وسترن ديجيتال به مراتب ساده تر از هارد ديسک سيگيت و از آنطرف خرابي هارد سيگيت به مراتب کمتر از خرابي هارد وسترن ديجيتال و همينطور ميزان فروش هارد وسترن ديجيتال در يک کشور مانند ايران بيشتر از هارد سيگيت بوده است.
در آخر برخي هارد ديسک ها داراي سيستم رمز گذاري هستند تا در مواقع سرقت هارد و يا جا ماندن هارد در مکاني نامناسب اطلاعات آن امن بماند اما همين سيسنم هاي رمز گذاري نيز در صورت بروز مشکل و يا فراموشي رمز ميتواند دردسر ساز باشد.
جمع بندي:
براي انتخاب بهترين هارد مورد نظر شما بايد موارد بسياري را مورد توجه قرار داد و با افراد کار کشته مشورت کنيد تا هم کار شما به بهترين نحو انجام شود و هم متحمل هزينه هاي اضافي و تکراري نشويد. بهتر است هارد ديسک ها را از جهات مختلف با هم مقايسه کنيد و آمار و ارقام و کارآيي آنها را دقيقا” مورد بررسي فرار دهيد. شايد بهترين هارد براي شما بدترين براي ديگري باشد.