کامپیوتر خود را تمیز کنید قسمت دوم

سالم ماندن وافزایش طول عمر رایانه ها نیازمند رعایت یک سری نکات برای نگهداری برنامه های نرم افزاری و حتی سخت افزارهای سیستم است . مثلا ممکن است هر روز چند برنامه نصب کرده و دوباره پاک کنید. این موضوع در درازمدت کامپیوتر شما را کند می کند و به همین خاطر وقت کم می آورید تا به کامپیوتر خود برسید. در ادامه آموزش تعمیرات کامپیوتر با من همراه باشید .
پاک کننده های سیستم
ابزاری که در ویندوز برای پاکسازی ارائه شده اند بسیار مفید هستند اما اگر به ابزار بهتری جهت پاکسازی یا فشرده سازی هارد خود نیاز دارید می توانید از ابزارهای دیگری استفاده کنید. از جمله این ابزارها می توان به CCleaner اشاره کرد. این ابزار تمامی فایل های غیر ضروری شما را پاک می کند و فضای هارد را برای شما بهینه می کند.
فضای ابری ذخیره سازی
استفاده از ابزارهای ذخیره سازی با توجه به نیاز شما و نوع داده ذخیره سازی شده است که با توجه به آن می توان هزینه ها را در نظر گرفت.
** به عنوان مثال هارددیسک ها همواره از عمومی ترین و ارزان ترین ابزارهای ذخیره سازی به شمار می آیند و با توجه به حجم داده های خود می‌توانید اندازه بزرگ تر و یا کوچکتری را در نظر بگیرید. اما این ابزارها به دو عیب محکوم هستند اول ان که همچنان در برابر ضربه مقاوم نیستند و این که در برخی موقع بسیار آهسته عمل کرده و مصرف بالای انرژی را در پی دارند.
** استفاده از درایوهای فلش و یا SSDها می تواند راه دیگری برای پشتیبان گیری از داده باشد چرا که سرعت خواندن و نوشتن بالا رفته و به راحتی قابل حمل هستند. در حالی که در سال های اخیر قیمت آن ها کاهش یافته اما در مقایسه با هاردها همچنان از لحاظ قیمت و ظرفیت در جایگاه پایین تری قرار دارند.
** اکثر کاربران کامپیوتر با ابزارهای ذخیره سازی CD/DVD آشنایی کامل دارند. بدیهی است که این ابزارها با ظهور هاردها و فلش ها در حال نابودی هستند همچنین ظرفیت محدود آن ها که CD دارای ظرفیت 700مگابایت و DVD ظرفیتی به اندازه 4 یا 8.5 گیگابایت را دارند نمی تواند پاسخگوی ذخیره سازی داده های ما باشد. لپ تاپ های امروزه به خصوص اولترابوک ها از تولید درایوهای نوری اجتناب کرده اند.
در صورتی که از این ابزارها برای نگه داری داده های خود استفاده می کنید باید از آن ها مراقبن زیادی داشته باشید و بسیار در تمیزی آن ها دقت کنید. همچنین آن ها را در جای خشک، خنک و تاریک نگه دارید و برای دسته باندی بهتر آن ها روی آن ها یادداشت کنید. به هنگام رایت کردن این ابزار بهتر است از سرعت های پایین به منظور حفظ یکپارچگی داده ها استفاده کنید.
 یکی از روش ها برای پاک سازی رایانه خود می تواند استفاده از فضاهای ذخیره سازی ابری مانند Google Drive )15گیگابایت) و Microsoft OneDrive که 7 گیگابایت فضا ارائه می دهد تا به راحتی بتوانید اسناد و عکس های مهم خود را در آنجا ذخیره کنید و در صورت نیاز به فضای بیشتر می توانید خریداری کنید. یکی از مواردی که لازمه استفاده از این ویژگی است اتصال به اینترنت است که این می تواند یکی از اشکلات این روش به شمار آید. همچنین شما برای هر محدوده زمانی معین می بایست مبلغی را پرداخت کنید. از بهترین ویژگی های این روش این است که شما در هر مکان یا زمانی که به رایانه و اینترت دسترسی داشته باشید می توانید به تمام داده های خود نیز دسترسی داشته باشید.
همچنین شما می توانید برای پشتیبان گیری از داده هایی همچون موسیقی، فیلم و ... از کتابخانه سیستم و یا فولدرهای خاص استفاده کنید. در واقع کتابخانه مجموعه ای از داده ها است.  برای این کار می توانید فولدرها و یا درایورهای خود را که مربوط به موسیقی هستند، به فولدر “Music” در کتابخانه منتقل کنید. در این حالت تمامی اهنگ های شما در یک مکان است و با Add کردن می توانید آن ها در بخشهای دیگر کتابخانه نیز داشته باشید.
ر ویندوز بخشی به نام Pagefile وجود دارد که ویندوز اطلاعات موقتی را در انجا نگه داشته و مانند RAM اضافه کار می کند.  بهتر است این ویژگی را غیر فعال نکنید اما می توانید آن را به درایو دیگری منتقل کنید. این درایو غالبا بر روی درایو C قرار دارد.
برای منتقل کردن این بخش به سایر درایوها بر روی My Computer کلیک راست کرده و Properties  را انتخاب کنید. در تب Advanced و بخش Performance گزینه Setting  را انتخاب کرده و در پنجره  Performance Options وارد نوار Advanced شوید و سپس بر گزینه Change واقع در بخش Virtual Memory کلیک کنید تا به پنجره "Virtual memory" وارد شوید. در پنجره Virtual Memory گزینه No Paging را فعال کرده و گزینه Set را کلیک کنید. حال درایو مورد نظر و مقدار فضایی را که در نظر دارید را مشخص کنید و در نهایت OK کنید.
استفاده از چنین ابزاری می تواند کامپیوتر در حال اجرای شما امن و سالم نگه دارد.