ﺣﺬﻑ ﭘﺴﻮﺭﺩ ﻫﺎﺭﺩﺩﻳﺴﻚ

آموزش تعمیرات هارد
آیا تا بحال به این موضوع برخورد کرده اید که هارد دیسکی دارای پسورد می باشد؟
خوب بگذارید توضیحی کامل برای شما بدهم . دو نوع پسورد کلی وجود دارد : 1- پسوردهای سخت افزاری 2- پسوردهای نرم افزاری.
1- پسورد سخت افزاری:
اینگونه پسوردها که در ناحیه SA در هارددیسک ذخیره میگردند و یک Module خاص عهده دارد نگه داری این پسورد می باشد . اینگونه پسوردها در دو سطح User  و همچنین  Master وجود دارند و به عنوان HDD Security  نام گذاری می شوند و عموما” پیغام HDD Lock را برای کاربر به نمایش می گذارند.  PC-3000  قادر است تا اینگونه پسورد ها را به راحتی حذف نماید.
2- پسوردهای نرم افزاری:
اینگونه پسوردها که بوسیله نرم افزارها بر روی یک فایل ، فولدر و یا حتی پارتیشن خاص تعبیه می شوند می توانند حتی بوسیله اپریشن سیستم نیز کارگذاری شوند. مانند Bit Locker  در ویندوز 7 . باید توجه داشته باشید که باید توجه داشته باشید که اینگونه نرم افزارها در حین پسووردگذاری بر روی Object  مورد نظر شما توانایی ساخت یک کلید را نیز دارا هستند که بر روی یک کول دیسک USB و یا حتی یک فایل متنی نیز قرار می گیرند و دارنده رمز پسورد و یا دارنده آن کلید خاص قادر است که Object های قفل شده را نمایان و یا از آنها استفاده ببرد. برای مثال Bit Locker  یک نرم افزار خاص است که یک پسورد رندوم را برای Object  مورد نظر شما تعیین می نماید و عموما” کاربر تا زمانی که اپریشن سیستمش درست کار می کند مشکلی ندارد ولی به محض اینکه هارد دیسک را بر روی سیستم عامل دیگری فعال می کند و یا آن اپریشن سیستم اولیه را از دست می دهد به مشکل بر خواهد خورد و تنها راه رسیدن به پسورد داشتن اپریشن سیستم اولیه و یا دارا بودن کلید صحیح آن Object  خاص است .
آموزش تعمیرات هارد
توجه به این مهم لازم است که Bit Locker بر اساس  Encrypting File System  که بصورت مخفف EFS خوانده می شد کار می کند و بر روی اپریشن سیستم های Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, and Windows 7 Home Premium  فعال نمی باشد و کار نمی کند. لازم به یادآوری است که در سیستم عامل 7 بصورت اتوماتیک یک پارتیشن 200 مگابایتی ساخته می شود که لازمه استفاده از Bit Locker  است که در ورژن های قبلی بصورت اتوماتیک ساخته نمی شد و اگر نیاز به رمز گذاری پیدا می کردید باید بصورت دستی آن را می ساختید . این پارتیشن با نام  system partition خوانده می شود. که بصورت عادی در بین پارتیشن های شما قابل روئت نمی باشد.
Bit Locker در سیستم عامل های  Enterprise and Ultimate editions of Windows Vista and Windows 7 و همچنین  در  Pro and Enterprise editions of Windows 8 وجود دارد و قابل استفاده است.