نکاتی برای تمیز کردن لپ تاپ

از لوازم پاک کننده مجاز و استاندارد استفاده کنید
امروزه اکثر کاربران رایانه، از تمیزکننده‏هایی که در قالب اسپری، قطره و دستمال‌های مرطوب در بازار موجودند برای تمیز کردن رایانه استفاده می‌کنند. این تمیزکننده‌ها در مارک‌های مختلفی که اکثراً متفرقه هستند در بازار موجودند، اگر چه این محصولات کیفیت زیادی ندارند، اما استفاده از این تمیزکننده‌ها، حتی در صورت تقلبی بودن به مراتب بهتر از استفاده از محلول‌های دست ساز است که برخی از کاربران رایانه از آن استفاده می‌کنند. در هر حال بهتر است از محلول‏ها و مواد پاک کننده مجاز و دارای استاندارد استفاده کنید.
از محلول‌های پاک کننده در فواصل زمانی معین استفاده کنید
اگرچه فعالان بازار معتقدند استفاده از مواد پاک کننده مخصوص رایانه، آسیبی به این کالا نمی‌رساند، اما کارشناسان معتقدند استفاده از این مواد در فواصل زمانی کوتاه، می‌تواند باعث ایجاد نقص در رایانه و قطعات آن شود، البته نظرات متعددی در این زمینه وجود دارد. کارخانه‏ های سازنده لپ تاپ به تمیزکاری لپ تاپ یک بار در سال معتقدند. در سری مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ  با شما هستیم . گروهی می‌گویند استفاده از محلول‌های پاک کننده در فواصل زمانی کوتاه، منجر به بروز تغییرات ظاهری در ظاهر لپ تاپ می‌شود و بهتر است در فواصل زمانی سه ماه یک‌بار از این مواد استفاده کرد و در موارد دیگر از پنبه آغشته به آب برای پاک کردن لپ تاپ استفاده کرد، اما گروه دیگری می‌گویند، از آنجا که این محلول‌ها مطابق با استانداردهای جهانی و با حساسیت خاص تولید شده‌اند، آسیبی به دستگاه نمی‌رسانند و می‌توان هر یک ماه یک‌بار هم از آن استفاده کرد. به هر حال با توجه به وفور کالاهای تقلبی در بازار، بهتر است احتیاط کرده و در فواصل زمانی طولانی‌تری از این تمیز کننده‌ها برای شستشوی لپ تاپ استفاده کنید.
استفاده از جاروبرقی، ممنوع!
هرگز برای تمیز کردن لپ تاپ، از جاروبرقی یا وسایل این چنینی استفاده نکنید. برخی از افراد برای زدودن گرد و غبار لپ تاپ، به ویژه گرد و غبار بین کلیدها و ... از جاروبرقی یا جارو شارژی استفاده می‌کنند؛ اما این کاری بسیار اشتباه است که سلامت لپ تاپ را به شدت تهدید می‌کند، پس بهتر است به جای استفاده از جاروبرقی، از جاروهای کوچک با توان مشخص که مخصوص لپ تاپ است یا اسپری‌های هوای فشرده برای زدودن گرد و غبار روی لپ تاپ استفاده کنید. همچنین می‌توانید از قلم‌موهای نرم و کوچک برای زدودن گردو و غبار از لپ تاپ استفاده کنید.
برای تمیزکاری لپ تاپ مرحله به مرحله پیش بروید
اولین قدم برای تمیز کردن رایانه این است که دستگاه را خاموش کرده و کابل برق را از پریز جدا کنید. بهتر است قسمت بیرونی بدنه رایانه را با جاروهای مخصوص رایانه که در بازار موجودند تمیز کنید و سپس به سراغ قسمت‌های داخلی رایانه بروید و CPU، مادربرد و دیگر قطعات را با استفاده از یک قلم‌موی کوچک و نرم گرد روبی کنید، البته باید مواظب باشید تا قطعات کوچک روی مادربوردها به ویژه جامپرها جابه‌جا نشود. برای تمیز کردن داخل درایو رایانه نیز بهتر است از کیت‏های مخصوص تمیز کردن درایو استفاده شود که در بازار با قیمتی اندک به فروش می‌رسند. در تمیز کردن صفحه LCD مانیتور هم باید دقت فراوانی شود، چرا که این مانیتورها از شیشه ساخته نشده‌اند؛ بنابراین هیچ وقت هیچ مایعی را به طور مستقیم روی آن اسپری نکنید و از دستمال کاغذی از هر نوع، برای تمیز کردن آن استفاده نکنید؛ چرا که باعث خش افتادن روی صفحه آن می‌شود. پس بهتر است از دستمال‌های پارچه‏ای کتان نرم برای این کار استفاده کنید.
از ابزارهای محافظتی و ایمنی استفاده کنید
بهتر است پس از پاک کردن و تمیز کردن لپ تاپ، از کاور و محافظه‌هایی که در بازار موجود است استفاده کنید. به عنوان مثال از کاورهای کیبورد یا کاور روی صفحه نمایش استفاده کنید. در این صورت دستگاه شما به تمیزکاری کمتری نیاز خواهد داشت.