گامی در راه تولید هارد دیسک های غول آسا

کم کم زمینه ها برای برداشتن گامی بلند در صنعت ذخیره سازی اطلاعات و تولید هارد دیسک های غول آسا فراهم می شود. هارد دیسک هایی که نه از نظر اندازه، بلکه از نظر حجم ذخیره سازی اطلاعات غول آسا هستند ! پس خودتان را برای دیدن هارد دیسک های 60 ترا بایتی آماده کنید.

بر اساس گزارش بخش خبری سرزمین دانلود، کمپانی Seagate که امروز بزرگترین تولید کننده هارد دیسک در دنیا محسوب می شود، موفق شده رکورد جدیدی در چگالی فضای ذخیره سازی در هارد دیسک ها ایجاد کند. این شرکت توانسته با استفاده از روش های جدید و نوآورانه خود، یک ترابایت اطلاعات را در هر اینچ مربع جای دهد. این میزان تقریبا دو برابر رکورد قبلی است و ظرفیت ذخیره سازی هارد دیسک ها را بسیار بیشتر می کند. آموزش تعمیرات هارد

محققان Seagate با استفاده از ضبط مغناطیسی به کمک گرما (به جای شیوه متداول ضبط عمودی یا ستونی) ، موفق شده اند اطلاعات بیشتری را در فضای کمتری ذخیره کنند.

فناوری ضبط مغناطیسی به کمک گرما، روشی است است که ابتدا در سال 2007 توسط یک کمپانی ژاپنی معرفی شد. در این روش، اشعه لیزر به هد هارد دیسک اضافه می شود. کنترل کننده های دیسک در هنگام نوشتن اطلاعات، از لیزر برای جانمایی دقیق تر استفاده می کنند تا بتوانند اطلاعات بیشتری را در جای کمتری بنویسند. اما در هنگام خواندن اطلاعات، کار به شیوه عادی هارد دیسک های معمولی انجام می گیرد.

با این روش، امکان تولید هارد دیسک های PC با ظرفیت 8 ترا بایت، و هارد دیسک های لپ تاپ با گنجایش 3.5 ترا بایت وجود دارد. (تا قبل از این، بیشترین حجم هارد دیسک ها 3 ترابایت بود)
محققان Seagate می گویند که با توسعه این روش، امکان ذخیره سازی 10ترابایت اطلاعات در هر اینچ مربع وجود خواهد داشت. آنها امیدوارند تا پایان سال آینده میلادی، هارد دیسک های 60 ترا بایتی را وارد بازار کنند.
منبع: سرزمین دانلود