انواع ایرادات و مشکلات هارد دیسک

آموزش تعمير هارد
در اين مقاله قصد دارم مروري مختصر داشته باشم در مورد انواع خرابي هارد ديسک و روش هاي تعمير هارد ديسک  و همچنين انواع ايراداتي که براي هاردديسک پيش خواهد آمد و انواع بازيابي اطلاعات هارد. و همچنين براي شما شرح خواهم داد که خانه سخت افزار چه قابليت هاي در برطرف کردن ايرادات هاردديسک دارد و چگونه عمليات بازيابي اطلاعات را هدايت مي کند. به شما انواع ايرادات هاردديسک را و چگونگي بازيابي اطلاعات آن ها را آموزش خواهم داد. براي شما رفتار و عملکرد هاردديسک ، در زماني که خرابي پيش ميايد را شرح خواهم داد و به شما کمک مي کنم تا انواع مختلف علائم خرابي هارد ديسک را شناسايي کنيد و مهم تر اينکه در اين زمان ها شما بايد چگونه اطلاعات خود را حفظ و يا بازيابي کنيد .در حالت کلي انواع مشکلات هاردديسک را ميتوان به دو دسته کلي تقسيم بندي نمود:
ايرادات منطقي هارد Logical failure
در اينگونه ايرادات برد الکترونيکي سالم است همچنين قطعات مکانيکي و داخلي هاردديسک نيز بدون هيچگونه مشکلي کار مي کنند. ايرادات عموما نرم افزاري و يا لخت افزاري ميباشند ، بدسکتور هاي منطقي و خرابي هاي اطلاعاتي نزير خرابي در جداول پارتيشن،ويروس ، سروو  …. در اين گونه موارد هارد ديسک شما به خوبي کار مي کند و هيچ نشانه آشکاري از خرابي  وجود ندارد اما اطلاعات و داده هاي شما ، يک  پارتيشن و يا چند پارتيشن که حاوي اطلاعات هستند غير قابل دسترس مي باشند. اطلاعات و يا پارتيشن ها غير قابل دسترس مي شوند ، زماني که يک پارتيشن بصورت تصادفي يا عمدي فرمت شده است و يا جداول پارتيشن برايشان ايرادي پيش آمده و يا در مواردي اطلاعات به عمد و يا تصادفي پاک شده ، گاهي پس از نصب مجدد ويندوز تازه يادتان مي آيد که اطلاعات مهمي در My Document  داشتيد و يا از ايميل هايتان نسحه پشتيبان تهيه نکرده ايد و … ،  حتي اين ايرادات مي تواند بوسيله ويروس ها و يا ديگر بد افزار ها اتفاق افتاده باشد نزير ويروس هاي گروگانگير. حتي اگر برنامه System Recovery اجرا شده باشد نيز از دسترس خارج شدن اطلاعات امکان پذير است ( اين يکي از اشتباهات معمولي است که اغلب خيلي ها مرتکب مي شوند . قافل از اينکه اين برنامه سيستم ريکاوري نه تنها اطلاعات را بازيابي نمي کند بلکه اطلاعات را درپارتيشني که حاوي داده هاي شما بوده  پاک Delete و همچنين دوباره نويسي  overwrite نيز مي شوند.)
دسته بندي ايرادات منطقي:
•    خطاهاي انساني (عمدي و يا از روي ناداني)
•    خطاهاي انساني (نگه داري بد و يا استفاده نادرست)
•    خطاهاي پيش آمده بواسطه بدافزارها
•    خطاهاي نرم افزاري (باگ)
•    خطاهاي ناشي از ناسازگاري نرم افزار-نرم افزار و يا نرم افزار- سخت افزار
•    ايرادات ناشي از استفاده نرم افزارهاي کرک شده ( قفل شکسته )
نکته مهم – آسيب هاي لاجيکالي مهلک تر از صدمات فيزيکي : بسيار ساده انگاري است اگر تصور کنيم ايرادات منطقي و غير فيزيکي کم خطر ميباشند و يا کم تاثير. توجه شما را به اين نکته جلب مي نمايم که ايرادات منطقي کاها” غير قابل ترميم و تعمير بوده و صدمات جبران ناپذيري را به اطلاعات وارد آورده گاها” موجبات ازدست رفتن اطلاعات براي هميشه خواهند شد.
آموزش تعمير هارد
ايرادات فيزيکي هارد Physical Failure
 1-خرابي مديا و مشکلات سطح ديسک ( پلتر )
در سيستم هايي با بيس اپريشن سيستم ويندوز ( و حتي ديگر سيستم عامل ها ) گاهي به دليل بوجود آمدن بدسکتور بر روي هارد و يا حتي ضعيف بودن و يا بد بودن هد خواندن و نوشتن هارد و همچنين به دليل خرابي يک يا چند سطح پلتر  و يا کثيف بودن سطح پلتر ، دسترسي به داده هاي ذخيره شده در هارد به سختي يا غير ممکن مي شود. رايج ترين نوع تشخيص اين دست ايراد ها اين است که هارد ديسک در بايوس مادربرد شناسايي مي شود ظرفيت و مدل صحيح است اما يا سيستم هنگ مي کند و يا سيستم عامل ( ويندوز و… ) را از کار مي اندازد. در اين گونه موارد هارد هنوز کار مي کند و خرابي به آن حد نرسيده است که هارد را به کلي از کار بازدارد. در اين گونه موارد توصيه ميشود يک ايميج و يا کپي سکتور به سکتور در يک هارد کاملا سالم تهيه شود. نرم افزار هاي تخصصي مانند  Data Extractor for PC-3000  اين قابليت  را دارند که هد را وادار کنند چندين مرتبه بک سکتور را بخواند ، زمان بيشتري براي خواند سکتور ها در نظر بگيرد ، از سکتور هاي خرابي که احتمال دارد با سعي بيشتر بر روي آنها کلا هارد منهدم شود پرش نمايد ، از اول به آخر و يا از آخر به اول و يا از هر سکتوري تا هر سکتور دلخواه را کپي کند ، در صورتيکه هارد مريض در زمان نسخه برداري از کنترل و آمادگي خارج شد آن را دوباره عملياتي کند و بسياري پروسه هاي ديگر تا اينکه عمليات نسخه برداري از سکتور هاي سالم و يا نيمه سالم هارد به اتمام برسد. وقتي عمليات نسخه برداري و کپي هارد تمام شد متخصص بازيابي اطلاعات از اين نسخه کاملا سلامت هارد شما اطلاعات را بازيابي مي کند.
3- خرابي الکترونيکي
تعويض برد هارد ديسک
هارد ديسکي که برد منطقي PCB  (برد هارد Printed Circuit Board ) آن خراب شده و يا کاملا مرده ، نابود شدن قطعات الکترونيکي روي برد.اين ايراد را مي توان به سادگي تشخيص داد ، وقتي به برد هارد و المان هاي روي آن نگاه مي کنيد آشکارا قطعات سوخته را مي بينيد و يا هارد ديسک خراب شما بوي سوختگي مي دهد هرچند با چشم غير مسلح قادر به ديدن سوختگي نيستيد و يا در بعضي موارد وقتي هارد را به سيستم وصل مي کنيد صداي هد کليک ،  تق و تق و يا چيزي شبيه به آن را ميشنويد. خوب در اين گونه موارد بايد برد الکترونيکي هارد را با يک برد ديگر سالم تعويض نمود. اين يک اشتباه مسلم است که افرادي ناوارد دست به يک چنين کاري ميزنند گاها حتي پيچ گوشتي مناسب ( ستاره اي ) جهت باز کردن برد هارد ديسک ندارند و يا نمي دانند دقيقا چه بردي را بايد با چه بردي تعويض نمود. بعضي از برد ها داراي داده هاي تطبيقي هستند و بايد برد جديد با برد قديمي همسان سازي شود. گاهي لازم است که تراشه اي از روي برد خراب قديمي به برد جديد منتقل شود اما نيايد بوسيله هويه اين کار انجام شود بلکه بوسيله دمنده هاي گرمايي خاص Hot Gun . گاهي اوقات بايد بوسيله اتصالات خاص کدهاي خاصي از برد خراب استخراج شده و بوسيله پروگرمر و يا ابزارهاي فوق پيشرفته مانند PC-3000 بر روي برد جديد برنامه نويسي شود. يک کارگاه مجهز بازيابي اطلاعات و تعمير هارد  مانند خانه سخت افزار تمامي اين ابزارآلات ، نرم افزار و سخت افزار هاي مورد نياز را در اختيار دارد و سرمايه گذاري زيادي براي  امکانات بايد پرداخت . البته در بعضي از هاردديسک ها اخص هارد هاي قديمي تا 85% آنها نيازي به همانند سازي نبود اما هارد هاي مدرن امروزي بيش از 90% آنها نياز به همانند سازي برد دارند. و همچنين بايد توجه داشته باشيد که يک کارگاه تخصصي مانند خانه سخت افزار اول سعي مي کند برد هارد خراب شما را ترميم نمايد که البته هزينه کمتري نيز براي مشتريان در بر خواهد داشت تا اينکه يک برد جديد خريداري نمايند. توجه کنيد که در اغلب موارد خرابي هاي برد هارد و سوختگي هاي بوجود آمده به مديا نيز مي تواند آسيب وارد کند. در مواردي ايجاد بدسکتور و گاها” موجب سوختن قطعات داخلي مانند هد و يا … مي شود. گاهي هارد هايي که به واسطه سوختن بردشان تق و تق مي کنند پس از تعويض برد سوخته هارد با يک برد سالم هنوز هم صداي تق و تق دارند. هردي که به دليل سوختگي برد روشن نمي شود ممکن از پس از تعويض برد هارد با يک برد سالم باز هم روشن نشود  و يا برد هارد را با برد سالم تعويض مي کند و به محض اينکه هارد را به منبع تغذيه وصل مي کنيد در همان آغاز روشن شدن هارد و در عرض چند ميلي ثانيه  چند المان برد هارد مي ترکد. در اينگونه موارد يک متخصص بازيابي اطلات مي توان کمک بسياري براي شما باشد.
4- خرابي فرم وير Firmware
خرابي فرم وير هاردديسک به اين معني است که ميکرو کدهايي که فرم وير Firmware ناميده مي شوند و در ناحيه سرويس قرار دارند دچار مشکل مي شوند. توجه کنيد که قبل از اينکه هارد ديسک آماده خواندن و نوشتن شود و يا  شروع به کار کند  نياز دارد تا به ناحيه سرويس دسترسي پيدا کند و اطلاعاتي را که در آن ناحيه ذخيره شده است را بخواند. تعمير و بازسازي اطلاعاتي که در ناحيه سرويس قرار دارد نياز به ابزار پيشرفته و گران قيمتي مانند پي سي 3000  ( PC-3000  )  دارد و همچنين  نيازمند تجربه و مهارت زياد  دارد که در طي ساليان بدست آمده است . يک ايراد کوچک در ناحيه سرويس ، يعني يک خرابي کوچک در فرم وير Firmware هارد ديسک مي تواند کلا” هارد ديسک را از کار بياندازد، اطلاعات را مخفي و از دسترس خارج کند و يا هارد ديسک را قفل کند و خيلي ايرادات ديگر. حتي ايرادات فرم وير مي تواند براي شما بدسکتور ايجاد کند و يا ديگر ايراداتي که ذهن شما را متمرکز جايي ديگري کند حال آن که ايراد در يکي از ماژول هاي فرم وير Firmware است.
5- خرابي فيزيکي خط خش و شکستگي
خرابي هاي فيزيکي در هارد ديسک بسيار متنوع هستند از خرابي هد خواندن و نوشتن هارد ديسک تا چسبيدن هد با پلتر و يا شکستگي يک يا چند هد در اثر ضربه گرفته تا خراي در موتور هارد ديسک و يا خط و خش بر روي سطح پلتر . در اين موارد ، خرابي فيزيکي مانع از کار کردن هاردديسک مي شود. خرابي فيزيک هارد ديسک ، از خرابي تنها يک هد  گرفته تاتمامي هد ها و يا حتي خرابي اسپيندل موتور هارد  و يا خرابي در موتور محرک هد مي تواند گسترده باشد. اگر هارد ديسک شما صداي کليک کليک مي دهد ( تق و تق ) ، اين مي تواند نشانه اي از خرابي فيزيکي هد باشد. اگر هارد ديسک شما صداي غير متعارف دارد مانند هد کليک و يا تق و تق به هيچ عنوان از دستور العمل هاي ارايه شده از طرف دوستان و يا نوشته شده در اينترنت  استفاده نکنيد و به آنها عمل نکنيد . مثلا بعضي مي گويند هارد ديسک را درون فريزر قرار دهيد و يا چند ضربه محکم به هارد وارد کنيد و يا …. تمامي اين عمليات  به راحتي اطلاعات شما را براي هميشه نابود خواهند کرد در صورتيکه ممکن بود با يک عمليات  سخت و پيچيده اطلاعات شما بازيابي شود. خرابي در موتور هاردديسک Spindle Motor  يعني اينکه هارد ديسک شما قادر به چرخيدن نيست و ممکن است فقط يک صداي ضعيف را شما بشنويد . در خيلي از اينگونه خرابي هاي موتور هاردديسک بايد هد و پلتر ( ديسک هارد ) به يک هارد ديسک ديگر سالم منتقل شوند که البته بايد اين کار در محيطي پاکيزه به نام کلين روم  و بوسيله ابزار هاي تخصصي انجام شود. خانه سخت افزار سازنده کلين روم کلاس 100 و ايزار هاي تعويض هد و پلتر هارد ديسک است و در اين زمينه تجربيات بسياري را دارد. تعويض هد و پلتر و يا به عبارتي جراحي هاردديسک  نه تنها نياز به تجربه و مهارت خاصي دارد بلکه نيازمند ابزار و لولزم خاص نيز مي باشد. هميشه براي خيلي از مشتريان که متاسفانه هاردشان را به دست افراد ناشي و ناوارد سپرده اند اين مثال را ميزنم که جراحي هاردديسک مانند جراحي مغز و يا قلب يک انسان است و از آنها مي پرسم چگونه راضي شده اند هارد ديسک خود را به اين گونه افراد بسپارند بدون اينکه اتاق جراحي و لوازم آن ها  را بررسي کرده باشند . آيا اگر من به شما بگويم : سر درد داريد نگران نباشيد روي اين صندلي بنشينيد  تا من کاسه مغز  شما را باز کنم  جمجمه شما را بشکافم و سردردتان را برطرف کنم . اين اجازه را به من مي دهيد تا اين کار را انجام دهم ؟ حال چطور اجازه مي دهيد افرادي ناشي و ناوارد هاردديسک شما را جراحي کنند  که در آن تمام تراوشات مغزي شما وجود دارد . صرفا” به اينکه در تبليغاتشان نوشته اند ما بهترين هستيم و يا چنين و چنان مي کنيم. حتما قبل از سپردن هاردديسک خود به هر مرکز تعمير و بازيابي هارد  از پيشينه آن ها اطلاعات کافي کسب نماييد.
آموزش تعمير هارد
بيشترين ايرادات رايج ترين  ايرادات انواع برند هاردديسک
انواع مشکلات هاردديسک  توشيبا : رايج ترين ايرادات و خرابي در هارد ديسک توشيبا خرابي هد ( هد کليک و صداي تق و تق هارد توشيبا ) – خرابي موتور هارد ديسک و شنيدن صداي غير متعارف از هاردديسک توشيبا مي باشد.
انواع مشکلات هاردديسک هيتاچي : شايع ترين ايرادات و خرابي هارد ديسک هيتاچي  خرابي در هد هارد هيتاچي و شنيدن صداي بلند تق و تق و يا خرابي در برد هارد هيتاچي و از کار افتادن و سوختن  برد هارد هيتاچي است.
انواع مشکلات هاردديسک وسترن ديجيتال : از شايع ترين ايرادات و خرابي هاي هارد وسترن ديجيتال مي توان به خرابي برد هارد ، خرابي هد هارد وسترن ديجيتال ، خرابي در ناحيه سرويس و فرم وير و همچنين خرابي در رام هارد وسترن ديجيتال اشاره کرد اين خرابي ها مي تواند موجب شنيدن صداي هد کليک هارد شود و يا هارد وسترن شناسايي نشود.
انواع مشکلات هاردديسک سيگيت : خرابي هاي اسپيندل موتور ( موتور هارد )  و نچرخيدن هارد سيگيت ، خرابي در فرم وير و ايجاد بدسکتور هاي مجازي در هارد سيگيت ، از بين رفتن ظرفيت و يا صفر شدن ظرفيت هارد سيگيت و يا شناسايي نشدن هارد سيگيت به دليل خرابي در فرم وير Firmware از جمله رايجترين ايرادات هارد سيگيت است.
انواع مشکلات هاردديسک مکستور : هرچند که ديگر اين هارد ديسک توليد نميشود اما رايج ترين ايراد هارد مکستور خرابي فرم وير و شناسايي نشدن  هارد مکستور در مادربرد بود.
انواع مشکلات هاردديسک سامسونگ : رايج ترين خرابي هارد سامسونگ خرابي در برد هارد سامسونگ و همچنين خرابي در هد هارد سامسونگ است.

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ