بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال

هارد ديسک هاي اکسترنال نسبت به هارد ديسک هاي اينترنال مشکلات بيشتري دارند که اين امري طبيعي است چون هميشه در حال جابجايي , در معرض ضربه يا به زبان ساده تکان خوردن هستند و اين مورد مشکلات بسياري براي هارد بوجود مي آورد . از بزرگترين اشکالات هارد اکسترنال ضربه خوردن هارد اکسترنال است که در اينصورت بايد از تعمير هارد اکسترنال  صرفه نظر کنيد مگر اينکه اطلاعات حائز اهميتي داشته باشيد .
از رايج ترين هارد هاي اکسترنال در ايران مي توان به هارد ديسک هاي وسترن و سيگيت اشاره نمود که در مورد هر يک در ذيل توضيح مختصري ارائه خواهم کرد.
لازم به ذکر است که هارد هاي اکسترنال ديگر مثل Buffalo يا ADATA  بعنوان برند باکس هستند نه اينکه هارد توليد مي کنند اما بدون شک تبديل هاي با کيفيت و زيبايي دارند.
به سراغ  آموزش تعمير هارد اکسترنال WD  مي رويم که نسبت به سيگيت در ايران رايج تر است و طرفداران بسياري دارد.
?- تعمير هارد اکسترنال WD:
هارد ديسک هاي WD وسترن هرچنداز نظر سرعت و کيفيت فوق العاده هستند اما مشکلاتي هم دارند که به شرح آنها خواهيم پرداخت :
?-  تعمير  باز نشدن هارد اکسترنال WD
در اين مورد هارد اکسترنال WD در Device Maneger شناسايي مي شود اما پارتيشن مورد نظر در My computer يا Disk Management شناسايي نميشود که تا بصورت کامل شناسايي نشود اطلاعات قابل دسترس نخواهد بود. بازنشدن پارتيشن يا درايو هارد اکسترنال WD  بسيار رايح است که هارد ديسک شما روشن مي شود و بدون صداي غير عادي کار ميکند ولي درايو شما را باز نمي کند که ما با روش ابتکاري خود تعمير هارد اکسترنال  و يا بازيابي اطلاعات هارد اکسترنال را به خوبي انجام مي دهيم.. لطفا توجه کنيد که در بعضي از مواقع هارد ديسک شما خراب مي شود و شناسايي کامل صورت نمي گيرد که ممکن است شما با پيغام فرمت کردن مواجه شويد اگر اطلاعاتتان مهم است از شما مي خواهم از فرمت کردن هارد به اميد ريکاوري مجدد خودداري نماييد چون اين کار باعث خراب شدن و در بعضي مواقع(پسورد داشتن هارد) باعث نابودي اطلاعات شما ميشود.
?- تعمير شناسايي نشدن هارد اکسترنال WD
اگر هارد ديسک شما روشن مي شود و صداي غير متعارفي از خود بروز نمي دهد اما در سيستم يا disk management سيستم يا لپ تاپ شما شناسايي نمي شود نگران نباشيد ما اين مشکل را نيز به راحتي حل مي کنيم تعمير هارد اکسترنال و يا بازيابي اطلاعات آنجام ميشود البته اگر شما هم از دستکاري ها خود يا افراد ديگر اجتناب کنيد . دستکاري ها نفرات غير متخصص مي تواند تعمير هارد اکسترنال را با دشواري هاي بسياري رو به رو کند و همچنين باعث افزايش هزينه تعمير هارد اکسترنال مي شود.
?- صداي تق تق هارد اکسترنال WD
اگر هارد ديسک شما روشن مي شود و صداي تق تق يا غير متعارفي دارد بهترين کار اين است که سريعا از سيستم جدا کنيد . تو جه داشته باشيد هر چه هارد ديسک شما بيشتر کار کند خرابي بيشتري بوجو خواهد آورد. تعمير اين مشکل عملا ارزشي ندارد اما اگر اطلاعات هارد برايتان مهم است با استفاده از کلين روم و تعويض هد هارد ، اطلاعات شما بازيابي مي شود.
?- تعمير کند شدن هارد اکسترنال WD
اگر هارد ديسک شما اطلاعات و درايو مورد نظر را با کندي باز مي کند و اطلاعات شما را بسيار کند مي خواند نگران نباشيد ما مشکل هارد ديسک شما در کمتر از ? دقيقه حل مي کنيم و هارد ديسک را تقديمتان مي کنيم اما توجه کنيد که هنگامي که به اين مشکل برميخوريد دقت کنيد از تلاش و سعي براي دستيابي و کپي اطلاعات اجتناب کنيد چون بعد از مدت کمي هارد ديسک شما ديگر شناسايي نمي شود و مشکلات پيچيده تري بوجود مي آيد.
?-  تعمير برد هارد اکسترنال WD :
اگر هارد ديسک اکسترنال شما بر اثر نوسان برق دچار مشکل شده که اين مشکل اغلب در برد هارد است ما برد هارد شما را تعمير مي کنيم يا اگر اين امکان وجود نداشته باشد آن را تعويض مي کنيم. در بعضي از مواقع مشاهده مي شود که هارد ديسک را به تلويزيون هاي نسل LED و LCD وصل مي کنند و بعد از آن ديگر اطلاعات قابل مشاهده نيست . اين مشکل بسيار رايج است اما اگر دستکاري نشود ريکاوري و بازيابي هارد انجام ميشود حتي در ?? درصد اگر مشکل فقط همين باشد هارد ديسک شما تعمير هم مي شود و شما مي توانيد باز هم از هارد اکسترنال خود مانند سابق استفاده کنيد.
?- تعمير هارد اکسترنال سيگيت Seagate
آموزش تعمير هارد
به نظر من هارد هاي اکسترنال سيگيت نسبت به وسترن از نظر کيفيت و ماندگاري بهتر هستند . اما اين هارد ها هم دچار مشکلاتي مي شوند که مي توان به :
?- تعمير عدم شناسايي هارد اکسترنال سيگيت
اگر هارد ديسک اکسترنال سيگيت شما ديتکت نمي شود و صداي غير متعارفي ندارد  اين مشکل برآمده از سيستم فايل ها و ماژول هاي هارد ديسک شما است که با اصلاح فريمور هارد شما تعمير مي شود. سيگيت هاي اکسترنال چند مدل دارند اما رايج ترين مدل هاي آن مدل هاي : Expensian , Seagate Backup plus است که هرکدام خرابي هاي خاص خودشان را دارند که رايج ترين مشکلات آنها ديتکت نشدن و شناسايي نشدن هارد است.
?- تعمير بدسکتور هارد اکسترنال سيگيت:
هارد هاي اکسترنال سيگيت دچار مشکل بدسکتور مي شوند که در صورتي که بدسکتور فيزيکالي نباشد اين مشکل حل شده و هارد شما تعمير خواهد شد.
?- تعمير برد هارد اکسترنال سيگيت:
هارد هاي اکسترنال سيگيت معمولا متشکل از دو برد است يکي برد خود هارد و ديگري برد تبديل usb . بيشتر اوقات در اثر نوسانات برق برد تبديل دچار سوختگي يا خرابي مي شود که بهترين کار تعويض آن است . در صورتي که برد هارد بسوزد يا خراب شود اگر برد غير قابل تعمير باشد آن را تعويض مي کنيم. در بعضي مواقع نوسانات برق باعث خرابي در مديا هارد مي شود که در ?? درصد هد هارد ديسک را دچار مشکل ميکند. توجه کنيد که تعمير هارد اکسترنال انواع برند ها باهم فرق مي کند و براي هر کدام از برند ها از روش هاي خاصي استفاده مي شود.
?- تعمير هارد اکسترنال ADATA
آموزش تعمير هارد
هارد اکسترنال ADATA که در نوع جيبي و دسکتاپي ديده مي شود دچار مشکلات خاصي مي شوند که به اختصار توضيح خواهيم داد. نکته قابل توجه اين است که برند ADATA فقط توليد کننده باکس هارد است و از هارد هاي سيگيت,توشيبا,سامسونگ و وسترن استفاده مي کند و داخل باکس هاي خود استفاده مي کند. از شايع ترين مشکلات هارد اکسترنال ADATA بدسکتوري شدن هارد , خرابي سوختگي برد و مشکلات فيزيکالي ناشي از ضربه خوردن و تکان خوردن است که هرکدام تکنيک خاصي براي بازيابي اطلاعات هارد يا تعمير هارد اکسترنال  ADATA دارد. در مواقع خرابي فيزيکالي ناشي از ضربه خوردن ما با تنظيمات و تکنيک هاي خاصي اطلاعات را بازيابي مي کنيم در غير اينصورت اگر خرابي فيزيکالي شديد تر باشد نياز به جراحي هارد ديسک است که با تعويض هد يا قطعات ديگر اطلاعات را ريکاوري مي کنيم. روش بدسکتور گيري و ريکاوري از هارد اکسترنال ADATA همانند هارد هاي ديگر انجام مي شود هر چند اختلاف هاي ناچيزي بين برند هاي مختلف است.