خازن‌های حالت جامد (Solid Capacitor)

خازن‌ها یكی از عناصر اصلی در هر مدار الكترونیكی می‌باشند.این قطعات با تنوع بسیار زیاد در نوع، شكل و اندازه،دارای وظایف گوناگونی در قطعات الكترونیكی مختلف هستند.
آموزش تعمیر بردهای الکترونیکی
خازن‌های الكترولیت یكی از انواع مهم خازن‌ها است كه از آن برای انجام وظایفی چون ذخیره موقت الكتریسیته ،فیلترینگ و... استفاده می‌شود. ساختمان این خازن‌ها بسیار ساده است. این خازن‌ها از دو ورقه آلومینیومی‌كه به دور هم پیچیده شده‌اند و یك لایه عایق الكترولیت که میان آنها قرار گرفته ، تشكیل شده است این خازن‌ها علاوه بر مزایای مهم ، دارای معایبی نیز هستند.
خازن‌های الكترولیت معمولا نمی‌توانند شدت جریان بالایی را تحمل كنند. این خازن‌ها دارای مقاومت ظاهری بالایی هستند كه همین امر سبب می‌شود هنگام استفاده از آنها در جریان‌های بالا حرارت زیادی تولید شود.
حرارت بالا می‌تواند سبب بروز تغییرات در ماده الكترولیت شده و علاوه بر ایجاد تغییر در مشخصات الكتریكی خازن باعث نشت و یا باد كردگی خازن شود و ثبات عملكرد آن را از بین ببرد. بعلاوه مقاومت ظاهری این خازن‌ها هنگام كار در فركانس‌های بالا افزایش یافته و همین امر باعث افزایش هرچه بیشتر تلفات توان و در نتیجه افزایش حرارت در آنها می‌گردد.
به دلیل افزایش فركانس و مصرف توان قطعاتی چون پردازنده‌ها، حافظه و كارت‌های توسعه، مشكلات ایجاد شده توسط خازن‌های الكترولیت در كامپیوتر‌ها روز به روز بیشتر می‌شوند. از همین رو طراحان و تولید كنندگان شروع به استفاده از خازن‌های حالت جامد (Solid Capacitor ) در قطعات مختلف كامپیوتر نموده‌اند.
خازن‌های حالت جامد در حقیقت نوع جدیدی از خازن‌های الكترولیت هستند كه با ارایه تمهیداتی مشكلات موجود در خازن‌های الكترولیت معمولی را برطرف كرده‌اند. ساختمان این دو نوع خازن تا حد زیادی شبیه به هم است. مهمترین تفاوت میان خازن‌های حالت جامد و خازن‌های الكترولیت معمولی ، در ماده الكترولیت به كار رفته در آنها است. ورقه جدا كننده در خازن‌های معمولی از یك صفحه كاغذی كه به ماده الكترولیت آغشته شده است تشكیل شده در حالی كه در خازن‌های حالت جامد ورقه جدا كننده از تركیب ماده الكترولیت با یك پلیمر رسانا تشكیل می‌شود.
خازن‌های حالت جامد تقریبا تمامی ‌مشكلات موجود در خازن‌های الكترولیتی معمولی را برطرف كرده‌اند. این خازن‌ها دارای مقاومت ظاهری كمی‌ در فركانس‌های بالا بوده و به همین دلیل حرارت كمتری را تولید می‌كنند.
ظرفیت خازن‌های حالت جامد با تغییر درجه حرارت تغییر نمی‌كند به همین دلیل می‌توان از آنها در محدوده حرارتی وسیع‌تری استفاده نمود.
این خازن‌ها توانایی كار در جریان‌های بالا را داشته و دارای طول عمر بیشتری نیز می‌باشند. طول عمر متوسط این خازن‌ها بین 60 تا 300 درصد بیش از خازن‌های الكترولیت معمولی است. در این نوع خازن‌ها، مشكلاتی چون بروز نشتی و یا باد كردگی به طور كلی از میان رفته است.
خازن‌های حالت جامد دارای ایمنی بالایی می‌باشند و هنگام استفاده از آن‌ها ثبات سیستم به نحو چشمگیری افزایش می‌یابد. علاوه بر این، این خازن‌ها فاقد مواد آلاینده بوده و زیانی را به محیط زیست وارد نمی‌آورند.
به علت توانایی كار در فركانس‌های بالا، این خازن‌ها برای استفاده در منابع تغذیه سوییچینگ، مانند مدارهای تغذیه پردازنده بر روی مادربردها، ایده آل هستند.مشخصات منحصر به فرد و طول عمر بالای خازن‌های حالت جامد آنها را برای استفاده در سیستم‌هایی كه به طور پیوسته و در مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند مناسب می‌سازد.
به خاطر مزایای غیر قابل انكار خازن‌های حالت جامد، سازندگان قطعات مختلف الكترونیكی و كامپیوتری، شروع به استفاده گسترده از آنها در محصولات خود نموده‌اند.در این میان شركت GIGABYE به عنوان یكی از بزرگترین تولید كنندگان مادربرد و دیگر سخت افزارهای كامپیوتری در جهان اقدام به ارایه مادربردهایی نموده است كه به طور كامل از خازن‌های حالت جامد استفاده می‌نمایند. در حال حاضر سری مادربردهای DS و DQ این شركت كه بر پایه چیپ ست‌های سری P965 و G965 تولید می‌شوند تماما از این خازن‌ها استفاده می‌كنند.
این مادربردها برای كار به صورت مداوم و برای مدت طولانی ایده‌آل هستند.كافی نت‌ها، گیم نت‌ها و مكان‌هایی كه مدت زمان زیادی از كامپیوترهای خود به صورت مداوم استفاده می‌كنند می‌توانند از مزایای این مادربرد‌ها بهره ببرند.
علاوه بر این به خاطر توانایی این خازن‌ها برای كار در فركانس‌های بالا، مادربرد‌هایی كه از این خازن‌ها استفاده می‌كنند دارای توانایی‌های بالایی در زمینه Overclocking هستند كه همین مساله آنها را برای مشتاقان بازی‌ها و كاربرانی كه می‌خواهند از حداكثر توانایی‌های سیستم خود استفاده كننده مناسب می‌سازد.