عوامل کندی وای فای در منزل

امروزه وجود وای فای از اهمیت ویژه ای برخوردار است و زمانی که سرعت وای فای کند شود، ارتباطات نیز مختل می شوند. وقتی که شما از وای فای استفاده می کنید، مواردی که سرعت آن را مختل می کنند ، می تواند آزار دهنده باشد.  در این مطلب آموزش تعمیرات کامپیوتر در مورد وای فای بحث میکنیم . وای فای برای انتقال اطلاعات از دو فرکانس رادیویی استفاده می کند. ۲.۴ گیگاهرتز (در استاندارد قدیمی) و ۵ گیگاهرتز (در استاندارد جدید). اغلب روتر های مدرن می توانند بین این دو فرکانس سوئیچ شوند و روترهای هوشمند می توانند بهترین فرکانس را برای شما انتخاب کنند. در این فرکانس ها، کانال های مختلفی وجود دارند. ۱۴ کانال از این کانال ها دارای فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و ۳۰ کانال دیگر، دارای فرکانس ۵ گیگاهرتز هستند. این ها اصولی هستند که wi-fi بر طبق آن کار می کند.
با دانستن این اصول می توانیم برخی از دلایل پشت پرده را که موجب کاهش سرعت wifi می شوند، شناسایی کنیم و بهترین راه حل را برای آن ها بیابیم.
محل قرار گرفتن روتر:
اغلب مردم اهمیت قرار دادن روتر در مکان مناسب را دست کم می گیرند. شاید یک جابه جایی کوچک در موقعیت روتر، موجب تغییر و تحولات بسیاری در سرعت وای فای شود.
افزایش ارتفاع در مقایسه با کاهش ارتفاع:
اگر شما هم مثل اکثر افراد، احتمالا جعبه روتر جدیدتان را هنوز باز نکرده اید، آن را نزدیک یک پریز قرار داده و به برق متصل کرده اید و آن را به آسانی در گوشه ای مثل تاقچه، میز یا حتی زمین رها کرده اید، باید به این نکته توجه داشته باشید، ارتفاعی که روتر از سطح زمین دارد موجب تفاوت در قدرت سیگنال وای فای می شود. این بدین معنی است که اگر شما روتر خود را روی زمین یا پشت اشیاء دیگر رها کرده اید، این کار معمولا موجب عملکرد ضعیف تر آن می شود. در عوض اگر روتر را در بلندترین جای ممکن قرار دهید، این کار علاوه بر افزایش برد امواج رادیویی، از تداخل سایر امواج با روتر نیز جلوگیری می کند.
بتن و فلزات:
موادی مانند بتن و فلز، موجب مسدود شدن امواج وای فای می شوند، البته سایر اشیاء که از مواد دیگر ساخته شده اند نیز می توانند راه امواج وایرلس با عملکرد بالا را مسدود کنند. بنابراین مطمئن شوید که روتر شما توسط هیچ شئ احاطه نشده باشد، بخصوص وسایل الکترونیکی. به علاوه از قرار دادن روتر  در زیرزمین، پرهیز کنید چون در ساختمان این چنین مکان هایی از بتن استفاده شده است و این امر نفوذ سیگنال های وای فای را تقریبا غیر ممکن می کند.
تداخل امواج وایرلس و نویز:
شاید تا کنون توجه نکرده باشید اما سیگنال های بی سیم، پیرامون شما وجود دارند و شما را احاطه کرده اند. حتما می پرسید از کجا؟ دستگاه های الکترنیکی، روتر وای فای، ماهواره ها، برج های مخابراتی و غیره.
به علاوه با این که امواج وای فای در فرکانس های متفاوت با دستگاه های دیگر قرار دارند، وجود نویز رادیویی، هنوز هم می تواند تداخل ایجاد کند. بعضی از علل شایع و قابل توجه این تداخلات عبارتند از: بلوتوث ، مایکروویو، ریسه و چراغ های تزئینی.
همسایگان شما:
حقیقت دنیای مدرن این است که هر خانواده ای برای خود یک شبکه وای فای دارد و این خود می تواند موجب تداخل کانال ها شود.
این عامل می تواند تاحدودی در خانه مشکل ساز باشد. به خصوص در مجتمع های مسکونی و آپارتمان هایی که روتر های متعدد، با فاصله ی کوتاه نسبت به هم قرار گرفته اند. تداخل کانال ها اغلب برای روتر هایی اتفاق می افتد که تنها فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز را پخش می کنند یا این که دستگاهی داشته باشید که فقط سیگنال های وایرلس ۲.۴ گیگاهرتز را دریافت می کند. چرا؟ به این دلیل که تنها ۱۴ کانال وجود دارد. دو روتر ممکن است در یک کانال باشند و یک فرکانس مشابه منتشر کنند و این خود تداخل ایجاد خواهد کرد.
چه کنیم که آنتن دهی تقویت شود؟
کانال وای فای مناسب را پیدا کنید
ممکن است همسایه تان نیز از مودم های وای فای استفاده می کند و در این صورت در بعضی مواقع به دلیل تداخل سیگنال ها ممکن است متوجه افت سرعت و کیفیت شبکه وای فای خانگیتان شوید. خوشبختانه روترهای وایرلس می توانند بر روی کانال های مختلفی فعالیت کنند تا با سیگنال های مجاور تداخل نداشته باشند. اگر گجت شما سیگنال های وای فای مجاور را دریافت می کند کافیست از اپلیکیشن هایی مانند Wi-Fi Stumbler یا Wi-Fi Analyzer استفاده کنید تا بتوانید بهترین کانال را برای روترتان پیدا کنید.
جلوگیری از نفوذ دیگران به شبکه وای فای شما
اگر دیگران از شبکه بی سیم شما بدون اطلاعاتان استفاده کنند به غیر از هزینه های اضافه باعث کاهش سرعت و افزایش پینگ اینترنت برای شما خواهند شد و حتماً می دانید که حتی اگر شبکه وای فای تان دارای پسورد باشد می توان آن را به راحتی هک کرد مخصوصاً اگر دارای پسوردهای از نوع ضعیف WEP باشد. می توانید به راحتی با نصب یک نرم افزار اندازه گیری ترافیک مصرفی مانند NetSpeed Monitor استفاده دیگران را از شبکه بی سیم تان متوجه شوید سپس بهتر است اول از هرکاری پسورد را به نوع ایمن تر WPA تغییر دهید و سپس راهکارهای زیر را برای افزایش امنیت پیش بگیرید:
امکان WPS را بر روی مودم خود غیرفعال کنید.
در تنظیمات مودم خود تنها به MAC Address های خاص مانند لپ تاپ و گوشی تان اجازه دسترسی دهید.
پسورد انتخابی شما بهتر است ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ و اعداد باشد و به اندازه کافی طولانی هم باشد.
افزایش برد وای فای با یک ترفند ساده
ممکن است امکان آن را نداشته باشید که مودمتان را جابه جا کنید و یا برد مودمتان برایتان کافی نباشد. در این صورت می توانید با استفاده از ترفندی ساده با استفاده از بریدن یک قوطی نوشابه و قرار دادن آن بصورت یک نیم استوانه در پشت آنتن مودم، امواج مودمتان را به مسیر دلخواه هدایت کنید تا بتوانید از فاصله ای کمی بیشتر به اینترنت دسترسی پیدا کنید.