روش های جلوگیری از خراب شدن لپ تاپ

لپ تاپ ها جزو آسيب پذيرترين لوازم برقي و کامپيوتري هستند. لپ تاپ ها بسيار آسان تر از آن چيري که فکر مي کنيد ممکن است آسيب بينند. در اين در سري مقالات آموزش تعميرات لپ تاپ  با شما هستيم و قصد داريم تا با ذکر چند نکته به شما آموزش دهيم تا چطور از وقوع مسائلي که باعث آسيب زدن به لپ تاپ مي شود جلوگيري کنيد.
 
1- لپ تاپ را خاموش کنيد
برخلاف کامپيوترهاي خانگي بهتر است اگر از لپ تاپ خود استفاده نمي کنيد آن را خاموش کنيد. خاموش کردن لپ تاپ هنگاميکه در حال کار با آن نيستيد از گرم شدن بيش از اندازه آن جلوگيري مي کند.
 
2- تنظيمات گزينه مصرف انرژي
تنظيم کردن گزينه مصرف انرژي از گرم شدن لپ تاپ حتي زمانيکه براي مدت کمي بلا استفاده مي ماند جلوگيري مي کند. شما مي توانيد لپ تاپ خود را به شکلي تنظيم کنيد که پس از مدت زمان مشخصي کار نکردن با آن به صورت اتوماتيک صفحه نمايش و هارد درايو خاموش شوند. يک گزينه ديگر تنظيم لپ تاپ براي رفتن به حالت Standby يا Hibernate است.
 
3- قبل از حمل لپ تاپ
قبل از آنکه لپ تاپ را در کيف مخصوص حمل قرار دهيد از خاموش بودن آن اطمينان حاصل کنيد. اگر لپ تاپ داخل کيف روشن باشد حتي خطر ذوب شدن سخت افزار آن وجود دارد. چون در داخل کيف هوا جريان ندارد و به سرعت داغ ميشود.
 
4- تميز کردن دريچه ها
قسمتي از برنامه ماهانه شما بايد بررسي و تميز کردن دريچه هاي هوا در لپ تاپ باشد. کثيف بودن اين دريچه ها باعث عدم جريان کامل هوا مي شود. به خاطر داشته باشيد که هرگز چيزي را درون دريچه ها نگذاريد. براي گردگيري دريچه ها ميتوانيد از جارو برقي، يا باد خنک سشوار کمک بگيريد.
   
5- چک کردن فن
اگر فن لپ تاپ به درستي کار نکند، نتيجه آن داغ شدن بيش از حد لپ تاپ خواهد بود. هميشه اطلاعات موجود در برگه گارانتي و وب سايت توليد کننده لپتاپ را چک کنيد. ممکن است نرم افزارهايي براي امتحان سالم بودن فن لپ تاپ موجود باشد.
 
6- به روز رساني BIOS
برخي لپ تاپ ها فن را از طريق BIOS کنترل مي کنند. وب سايت توليد کننده را براي به روز رساني BIOS چک کنيد. اگر خودتان نمي توانيد کار به روز رساني BIOS را انجام دهيد از يک متخصص کمک بگيريد.
 
7- از سوختگي جلوگيري کنيد
استفاده از پايه مخصوص لپ تاپ (يا همان کولر لپ تاپ) در زمان هايي که قصد استفاده طولاني مدت داريد، ميتواند از داغ شدن دستگاه جلوگيري کند. همچنين استفاده از پايه کولر لپتاپ در جاهايي که زمين فرش يا موکت است و ميز نداريد بسيار مناسب است. (قرار دادن لپتاپ به صورت مستقيم بر روي فرش يا موکت باعث کشيده شدن پرز به داخل دستگاه و همچنين داغي سريع ميشود، چون امکان تبادل جريان هوا وجود ندارد)
برخي ميزهاي مخصوص لپ تاپ داراي فن هاي اضافه براي خنک نگه داشتن لپ تاپ هستند.
    
8- با صفحه کليد مهربان باشيد
اگر زياد با لپتاپ خود بازي ميکنيد، بهتر است از دسته بازي (جوي استيک) و يا يک کيبورد جداگانه USB استفاده کنيد.
   
9- لوازم جانبي را جدا کنيد
حتي اگر براي مدت زمان کوتاه از لپ تاپ خود استفاده نمي کنيد، تمامي لوازم جانبي را جدا کنيد (مثلا فلش مموري، هارد اکسترنال، و ...). چرا که اين قطعات نه تنها انرژي مصرف مي کنند بلکه باعث گرماي بيشتر دستگاه هم مي شود. به ويژه هنگاميکه قصد قرار دادن لپ تاپ در کيف را داريد حتماً تمامي قطعات جانبي را از آن جدا کنيد.