آموزش تخصصی تعمیر اسکنر

اين دستگاه همانطور که از اسمش پيداست در بسياري از شرکت ها و دفاتر و مراکز تبليغات و طراحي به چشم ميخورد. کار ناصحيح و استفاده غلط از اين دستگاه باعث خرابي در آن شده است. کسانيکه وارد شاخه تعمير ماشينهاي اداري ميشوند تعميرات اسکنر را نيز ميتوانند ياد بگيرند. توانمندي کسانيکه بخش اسکنر پرينترهاي چهار کاره و دستگاههاي فتوکپي را تعمير ميکند با تعمير اسکنر در يک سطح ميباشد. در اصل کسانيکه اين بخش را براحتي آموزش ببينند ميتوانند قسمت هايي از پرينترهاي چهارکاره که اسکنر دارد و دستگاههاي فتوکپي را تعمير کنند. اسکنر از لحاظ ديدگاه تعميرات به دو بخش تقسيم ميشود. بخش مکانيکي دستگاه که شامل موتور و قطعات هيدروليکي است و بورد دستگاه که دستورات را به مکانيک دستگاه ميدهد.
آموزش تعمير ماشينهاي اداري
همانطور که ميدانيم اسکنر به تنهايي دستگاهي براي توليد عکس و متن و انتقال آن به پرينتر و يا کامپيوتر مي‌باشد. اسکنر وسيله اي است جهت ورود تصوير اعم از سند ، عکس ، نقشه ، فيلم و … که جزء دستگاههاي ورودي (Input) در تکنولوژي IT محسوب مي شود. ممکن است به تنهايي و يا بر روي يک دستگاه مانند پرينتر و يا فتوکپي نصب باشد. انواع مدلهاي اسکنر در زير آورده شده است. ناگفته نماند که هر چه اطلاعات ما درباره کارايي دستگاه بالاتر باشد در تعمير و سرويس آن بهتر ميتوانيم عمل کنيم.
در اصل کسي که ميخواهد تعميرکار حرفه اي روي اسکنرها شود بايد ابتدا ساختار يک اسکنر را بشناسد و بداند که چطور کار ميکند. باز و بسته کردن دستگاه در مرحله بعدي مهم است که باعث نظم و مراقبت در شکستگي دستگاه مخصوصا شيشه آن ميشود. تعويض کاور، تعويض لامپ اسکنر، تعويض سي سي دي در باز و بست کردن اسکنر مهم است. چراکه خرابي هر يک از اين موارد نياز به تعويض اين قطعات داخلي اسکنر دارد. درون اسکنر سنسورهايي وجود دارد که باز بودن درب، ميزان و شدت نور و موارد مشابه به اين را تشخيص ميدهد. اين سنسورها در اسکنرهاي جديد وجود دارد. سنسورهايي ديگر مانند تشخيص رنگ و متون از قسمتهاي حساس اسکنر ميباشد. بايد بدانيم که ضربه حتي اگر کم باشد در هنگاميکه کار ميکند ضرر دارد و به آنها آسيب ميرساند.
اسکنرها از لحاظ ساختار و عملکرد دسته هاي گوناگوني دارد.
اسکنرهاي تخت: اين اسکنر ها در اندازه ي A4 و براي مصارف خانگي يا دفاتر شرکتي کوچک ساخته شده اند . قدرت و وضوح تصوير آنها در مقايسه با انواع بزرگتر و صنعتي پائين است.
اسکنرهاي شيت فد (Sheetfed) : اين اسکنرها از نظر اندازه کوچک تر از مدل روميزي هستند زيرا بجاي اينکه عکس يا سند را بر روي آن بگذاريد ، آنهارا به داخل اسکنر مي فرستيد. درواقع به جاي حرکت هد و حسگرها ، کاغذ حرکت مي کند که اين امر ممکن است کمي در کيفيت نهايي تصوير تاثير منفي بگذارد.
اسکنرهاي اسناد: اين اسکنرها که براي مکانهاي بزگتر ساخته شده اند داراي سيستم ADF (Auto Data Feeder)  هستند يعني کاغذ ها را توسط موتورها و غلطکهايي به داخل مي کشند و عمليات اسکن را روي آنها انجام مي دهند . ضمناً در اين دستگاه قسمتي وجود دارد که امکان بهره وري به سبک اسکنرهاي تخت را نيز مهيا مي کند.
اسکنرهاي نقشه يا پلاتر: اين اسکنرها همانطور که از نامشان پيداست براي اسکن کردن نقشه هاي عريض ( از اندازه A3 به بالا) و در طول نامحدود بکار گرفته مي شوند. اين اسکنرها ، نقشه ها را از يک سو گرفته و آنرا از بين هد خود عبور مي دهد تا تصوير آنرا ثبت کند.
اسکنرهاي فيلم و اسلايد: اين اسکنرها که مخصوص نگاتيوهاي عکس، اسلايد ها ، فيلم هاي راديولوژي بکار مي رود داراي قيمت بالايي هستند که مي توانند تصوير را از روي فيلم ها و نگاتيو ها بخوانند.
اسکنرهاي دستي قابل حمل: اين اسکنرها بسيار کوچک بوده و از کيفيت بسيار پائيني برخوردارند. از اينرو براي اسکن عکس يا سندهايي که نياز به کيقيت بالا دارند مناسب نيستند. اين اسکنرها در انواع گوناگون و سايزهاي مختلفي ساخته شده اند که کوچکترين آنها بصورت “مدادي”  بوده که به راحتي در  جيب جاي مي گيرد.
بازکردن هر يک از اين اسکنرها نياز به دانش فني دارد و با کار عملي و داشتن سرويس منوال و کمي دقت ميتوانيد هر يک را جهت تعمير آماده کنيد. در تعمير اسکنر حساسيت آنها در قطعاتي است که حسگرها را شامل ميشود. معمولا سري پيچ گوشتي مخصوص براي بازکردن هر يک از اين اسکنرها بکار ميرود.سعي کنيد با دستاني تميز اسکنر را باز کنيد. چربي دست روي شيشه و بخش CCTV آن حساسيت ايجاد ميکند و کدر ميشود. از بازکرددن اسکنري که  در برق است بپرهيزيد. شيشه اي که روي اسکنر بکار رفته به نحوي حرفه اي است و اگر شکست از شيشه معمولي نميتوان استفاده کرد. تصاوير با سايه و کدرتر و جابجا ذخيره ميشوند. موتور اسکنر قابل تعمير نيست و بيشتر تعويض ميشود. بسياري از اسکنرهايي که در ايران درون دفاتر طراحي و گرافيکي بکار ميرود اسکنر هاي روميزي است که اسکنر تخت به آنها ميگويند. اسکنرهاي اسناد نيز در ادارات بزرگتر بکار ميرود. براي اينکه بتوانيد دسته هاي کاغذ را يکجا عکسبرداري کنيم از اسکنرهاي اسناد استفاده ميکنيم. اين اسکنرها مانند پرينترها داراي کاغذ کش هستند و بمرور و مدتي کارکرد بايد تعويض شوند. بيشترين آسيبي که به اين نوع اکسنر وارد ميشود حجم کاغذ ، پرز، لبه هاي خراب کاغذ و وزن کاغذ ميباشد. معمولا لامپ اسکنرها داراي طول عمر ميباشد؛ ولي طول عمر بالايي نسبت به دستگاههاي ديگر مانند پروجکشن ها و دوربين ها دارد. آموزش تعميرات اسکنر بسيار پيچيدگي زيادي ندارد.
آموزش تعمير ماشينهاي اداري
خيلي از اسکنرها در بازار ايران قابل تعمير نيستند، نه اينکه نتوانيم به عيب برسيم بلکه قطعات آنها در بازار موجود نيست که بتوان آن را تعويض کرد. براي همين منظور براي تعمير بخش هاي مکانيکي اسکنر به سراغ قطعاتي ميرويم که مشابه روي آن در بازار يا اسکنرهاي اوراقي باشد. يک تعميرکار اسکنر و ماشينهاي داري ميتواند غير از بازار که قطعات را ميتواند تهيه کند نيز بايد اوراقي اين دستگاهها را داشته باشد چراکه همانطور که گفته شد خيلي از اين قطعات در بازار موجود نمي باشد.