خطای مرورگرها به هنگام بارگذاری

توجه داشته باشید که مرورگرها به هنگام نمایش نوع و کلمات خطاها متفاوت عمل می کنند، هشدارهای مربوط به یک خطای گواهینامه یا نرم افزارهای مخرب در مرورگرهای مختلف، متفاوت است اما معنای یکسانی دارند. و در این بخش از آموزش تعمیرات کامپیوتر به این مبحث میپردازیم . خطا در گواهینامه (Certificate Error) یک خطای گواهینامه SSL و یا خطای گواهینامه امنیتی زمانی نشان داده می شود که در رمزگذاری HTTPS مشکلی به وجود آمده باشد. شما تنها این خطا را هنگامی مشاهده می کنید که بخواهید به یک وب سایت با استفاده از HTTPS متصل شوید. زمانی که از رمزگذاری HTTPS استفاده می کنید، وب سایت ها گواهی را ارائه می کنند که نشانه قانونی بودن آن ها است. به عنوان مثال Google.com دارای گواهینامه امنیتی است که توسط یک مرجع قانونی صادر شده است. این مرجع صادر کننده گواهینامه همان صاحب واقعی گوگل است. هنگامی که شما با استفاده از HTTPS به گوگل متصل می شوید، گوگل یک گواهینامه امنیتی ارائه کرده و مرورگر شما آن را بررسی می کند که آیا به سرور اصلی متصل شده اید و یا این که سرور دیگری است که تظاهر به گوگل بودن، می کند.
زمانی که با یک خطای گواهینامه رو به رو می شوید این بدان معناست که لزوما به یک وب سایت قانونی متصل نمی شوید. برای مثال زمانی که می خواهید با استفاده از یک شبکه عمومی Wi-Fi به وب سایت بانک خود متصل شوید و این خطا را می بینید، این امکان وجود دارد که شبکه به خطر افتاده و یا این که کسی می خواهد یک وب سایت جعلی برای شما نمایش دهد.
با این حال این خطا می تواند ناشی از عدم موفقیت وب سایت در آماده سازی مجدد خود و یا در پیکربندی گواهینامه دچار مشکل شده است. بهتر است با مشاهده این پیغام سعی در ادامه دادن نداشته باشید.
اخطارهای فیشینگ و تروجان ها مرورگرها اخطارهای مربوط به تروجان ها و فیشینگ ها و یا به عبارتی جعل اسناد وب را نمایش می دهند. این که شما از کدام مرورگر مثل کروم، فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و سایر آن ها استفاده می کنید فرقی نمی کند. مرورگرها به صورت منظم لیستی از وب سایت های خطرناک را دانلود می کنند و زمانی که شما در تلاش برای اتصال به این وب سایت ها هستید، یک پیغام خطا برای شما به نمایش در می آید.
وب سایت هایی که در این لیست قرار می گیرند می تواند به دلیل ان باشد که آن ها حاوی نرم افزارهای مخرب هستند و یا ان که در تلاش برای جعل یک وب سایت واقعی به منظور سرقت اطلاعات حساس شما مانند پسورد، شماره کارت اعتباری و سایر موارد هستند.
در صورتی که وب سایت مورد نظر از جانب مدیران ان درست شود می بایست از لیست حذف شود، تا زمانی که نام وب سایت در لیست مورد نظر است نمی توانید به آن متصل شوید.
خطای Not Found 404
ممکن است به هنگام دسترسی به وب سایت های متفاوت، خطاهای مختلفی را مشاهده کنید اما یکی از رایج ترین این خطاها، خطای Not Found 404 است و بدین معناست که در حال تلاش برای دسترسی به صفحه ای هستید که وجود ندارد. این پیغام خطا توسط یک سرور راه دور تولید شده و برای مرورگر شما فرستاده می شود. در صورتی که با این خطا مواجه شدید، یا این که آدرس وارد شده صحیح نیست و یا این که صفحه مورد نظر حذف شده است.
سفارشی کردن خطا در صفحه
صاحبان وب سایت ها می توانند خطاهای مختلفی را بر روی صفحه وب خود سفارشی کنند. به عنوان مثال سایتی که عکس آن را برای شما به نمایش گذاشته ایم برای سفارشی کردن این خطا از بلزی های کلاسیک بهره گرفته است. این خطاها برای کمک به مراجعه کنندگان به سایت طراحی شده اند تا سریع تر بتوانند به آن چیزی که می خواهند، دسترسی داشته باشند و جنبه مخرب ندارد.
Server Not Found
یک پیام “Server not found” که در مرورگرهایی همچون فایرفاکس یا کروم نمایش داده می شود بدین معنی است که وب سایتی که می خواهید به آن دسترسی داشته باشید توسط مرورگر شما پیدا نشده است. در هر صورت زمانی که شما آدرس را تایپ کرده و با این پیام مواجه می شوید یا صفحه مورد نظر شما وجود ندارد و یا آن که سرور DNS خاموش (Down) است و یا این که تنظیمات فایروال، پروکسی و .... بر روی سیستم وجود دارد.
Unable to Connect
خطای Unable to Connect تقریبا شبیه به خطای Server Not Found به نظر می رسد اما معنی متفاوتی می دهد. در این حالت مرورگر با موفقیت به سرور DNS متصل شده و مشخص است که وب سایت در محل مورد نظر خود قرار گرفته است اما به هر دلیلی مرورگر نمی تواند با هر تلاشی، پاسخی را از سرور وب سایت دریافت کند. این مشکل می تواند به دلیل وجود پروکسی و یا فایروال باشد و تنظیمات شبکه به درستی انجام نشده است یا این که وب سرور شما Down است.
خطاهای بسیاری در دنیای اینترت وجود دارد اما این ها از جمله شایع ترین خطاها هستند.