بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال

هارد دیسک های اکسترنال نسبت به هارد دیسک های اینترنال مشکلات بیشتری دارند که این امری طبیعی است چون همیشه در حال جابجایی , در معرض ضربه یا به زبان ساده تکان خوردن هستند و این مورد مشکلات بسیاری برای هارد بوجود می آورد . از بزرگترین اشکالات هارد اکسترنال ضربه خوردن هارد اکسترنال است که در اینصورت باید از تعمیر هارد اکسترنال  صرفه نظر کنید مگر اینکه اطلاعات حائز اهمیتی داشته باشید .
از رایج ترین هارد های اکسترنال در ایران می توان به هارد دیسک های وسترن و سیگیت اشاره نمود که در مورد هر یک در ذیل توضیح مختصری ارائه خواهم کرد.
لازم به ذکر است که هارد های اکسترنال دیگر مثل Buffalo یا ADATA  بعنوان برند باکس هستند نه اینکه هارد تولید می کنند اما بدون شک تبدیل های با کیفیت و زیبایی دارند.
به سراغ  آموزش تعمیر هارد اکسترنال WD  می رویم که نسبت به سیگیت در ایران رایج تر است و طرفداران بسیاری دارد.
۱- تعمیر هارد اکسترنال WD:
هارد دیسک های WD وسترن هرچنداز نظر سرعت و کیفیت فوق العاده هستند اما مشکلاتی هم دارند که به شرح آنها خواهیم پرداخت :
۱-  تعمیر  باز نشدن هارد اکسترنال WD
در این مورد هارد اکسترنال WD در Device Maneger شناسایی می شود اما پارتیشن مورد نظر در My computer یا Disk Management شناسایی نمیشود که تا بصورت کامل شناسایی نشود اطلاعات قابل دسترس نخواهد بود. بازنشدن پارتیشن یا درایو هارد اکسترنال WD  بسیار رایح است که هارد دیسک شما روشن می شود و بدون صدای غیر عادی کار میکند ولی درایو شما را باز نمی کند که ما با روش ابتکاری خود تعمیر هارد اکسترنال  و یا بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال را به خوبی انجام می دهیم.. لطفا توجه کنید که در بعضی از مواقع هارد دیسک شما خراب می شود و شناسایی کامل صورت نمی گیرد که ممکن است شما با پیغام فرمت کردن مواجه شوید اگر اطلاعاتتان مهم است از شما می خواهم از فرمت کردن هارد به امید ریکاوری مجدد خودداری نمایید چون این کار باعث خراب شدن و در بعضی مواقع(پسورد داشتن هارد) باعث نابودی اطلاعات شما میشود.
۲- تعمیر شناسایی نشدن هارد اکسترنال WD
اگر هارد دیسک شما روشن می شود و صدای غیر متعارفی از خود بروز نمی دهد اما در سیستم یا disk management سیستم یا لپ تاپ شما شناسایی نمی شود نگران نباشید ما این مشکل را نیز به راحتی حل می کنیم تعمیر هارد اکسترنال و یا بازیابی اطلاعات آنجام میشود البته اگر شما هم از دستکاری ها خود یا افراد دیگر اجتناب کنید . دستکاری ها نفرات غیر متخصص می تواند تعمیر هارد اکسترنال را با دشواری های بسیاری رو به رو کند و همچنین باعث افزایش هزینه تعمیر هارد اکسترنال می شود.
۳- صدای تق تق هارد اکسترنال WD
اگر هارد دیسک شما روشن می شود و صدای تق تق یا غیر متعارفی دارد بهترین کار این است که سریعا از سیستم جدا کنید . تو جه داشته باشید هر چه هارد دیسک شما بیشتر کار کند خرابی بیشتری بوجو خواهد آورد. تعمیر این مشکل عملا ارزشی ندارد اما اگر اطلاعات هارد برایتان مهم است با استفاده از کلین روم و تعویض هد هارد ، اطلاعات شما بازیابی می شود.
۴- تعمیر کند شدن هارد اکسترنال WD
اگر هارد دیسک شما اطلاعات و درایو مورد نظر را با کندی باز می کند و اطلاعات شما را بسیار کند می خواند نگران نباشید ما مشکل هارد دیسک شما در کمتر از ۵ دقیقه حل می کنیم و هارد دیسک را تقدیمتان می کنیم اما توجه کنید که هنگامی که به این مشکل برمیخورید دقت کنید از تلاش و سعی برای دستیابی و کپی اطلاعات اجتناب کنید چون بعد از مدت کمی هارد دیسک شما دیگر شناسایی نمی شود و مشکلات پیچیده تری بوجود می آید.
۵-  تعمیر برد هارد اکسترنال WD :
اگر هارد دیسک اکسترنال شما بر اثر نوسان برق دچار مشکل شده که این مشکل اغلب در برد هارد است ما برد هارد شما را تعمیر می کنیم یا اگر این امکان وجود نداشته باشد آن را تعویض می کنیم. در بعضی از مواقع مشاهده می شود که هارد دیسک را به تلویزیون های نسل LED و LCD وصل می کنند و بعد از آن دیگر اطلاعات قابل مشاهده نیست . این مشکل بسیار رایج است اما اگر دستکاری نشود ریکاوری و بازیابی هارد انجام میشود حتی در ۹۰ درصد اگر مشکل فقط همین باشد هارد دیسک شما تعمیر هم می شود و شما می توانید باز هم از هارد اکسترنال خود مانند سابق استفاده کنید.
۲- تعمیر هارد اکسترنال سیگیت Seagate
آموزش تعمیر هارد
به نظر من هارد های اکسترنال سیگیت نسبت به وسترن از نظر کیفیت و ماندگاری بهتر هستند . اما این هارد ها هم دچار مشکلاتی می شوند که می توان به :
۱- تعمیر عدم شناسایی هارد اکسترنال سیگیت
اگر هارد دیسک اکسترنال سیگیت شما دیتکت نمی شود و صدای غیر متعارفی ندارد  این مشکل برآمده از سیستم فایل ها و ماژول های هارد دیسک شما است که با اصلاح فریمور هارد شما تعمیر می شود. سیگیت های اکسترنال چند مدل دارند اما رایج ترین مدل های آن مدل های : Expensian , Seagate Backup plus است که هرکدام خرابی های خاص خودشان را دارند که رایج ترین مشکلات آنها دیتکت نشدن و شناسایی نشدن هارد است.
۲- تعمیر بدسکتور هارد اکسترنال سیگیت:
هارد های اکسترنال سیگیت دچار مشکل بدسکتور می شوند که در صورتی که بدسکتور فیزیکالی نباشد این مشکل حل شده و هارد شما تعمیر خواهد شد.
۳- تعمیر برد هارد اکسترنال سیگیت:
هارد های اکسترنال سیگیت معمولا متشکل از دو برد است یکی برد خود هارد و دیگری برد تبدیل usb . بیشتر اوقات در اثر نوسانات برق برد تبدیل دچار سوختگی یا خرابی می شود که بهترین کار تعویض آن است . در صورتی که برد هارد بسوزد یا خراب شود اگر برد غیر قابل تعمیر باشد آن را تعویض می کنیم. در بعضی مواقع نوسانات برق باعث خرابی در مدیا هارد می شود که در ۹۰ درصد هد هارد دیسک را دچار مشکل میکند. توجه کنید که تعمیر هارد اکسترنال انواع برند ها باهم فرق می کند و برای هر کدام از برند ها از روش های خاصی استفاده می شود.
۳- تعمیر هارد اکسترنال ADATA
آموزش تعمیر هارد
هارد اکسترنال ADATA که در نوع جیبی و دسکتاپی دیده می شود دچار مشکلات خاصی می شوند که به اختصار توضیح خواهیم داد. نکته قابل توجه این است که برند ADATA فقط تولید کننده باکس هارد است و از هارد های سیگیت,توشیبا,سامسونگ و وسترن استفاده می کند و داخل باکس های خود استفاده می کند. از شایع ترین مشکلات هارد اکسترنال ADATA بدسکتوری شدن هارد , خرابی سوختگی برد و مشکلات فیزیکالی ناشی از ضربه خوردن و تکان خوردن است که هرکدام تکنیک خاصی برای بازیابی اطلاعات هارد یا تعمیر هارد اکسترنال  ADATA دارد. در مواقع خرابی فیزیکالی ناشی از ضربه خوردن ما با تنظیمات و تکنیک های خاصی اطلاعات را بازیابی می کنیم در غیر اینصورت اگر خرابی فیزیکالی شدید تر باشد نیاز به جراحی هارد دیسک است که با تعویض هد یا قطعات دیگر اطلاعات را ریکاوری می کنیم. روش بدسکتور گیری و ریکاوری از هارد اکسترنال ADATA همانند هارد های دیگر انجام می شود هر چند اختلاف های ناچیزی بین برند های مختلف است.