مشخصات فنی مهم در انتخاب و خرید دستگاه کپی

تعداد کپي متوالي : قابليت کپي کردن نسخه هاي متعدد از يک برگ را گويند.
حداکثر چاپ ماهيانه : شايد چيزي که بيشتر از سرعت بايد به آن دقت کنيد حداکثر چاپ ماهيانه است. اين عدد معرف نهايت قدرت دستگاه براي کار متوالي و سنگين است.
چاپ دورو : اگر دستگاه اين قابليت را نداشته باشد بايد صفحات را اول به ترتيب صفحات فرد پرينت کرده، همين دسته صفحه را پشت و رو کرده و صفحات زوج را پرينت کنيد.
حافظه: براي مواردي که دستگاه شما در شبکه است و چند کاربر بصورت هم زمان پرينت ارسال مي کنند دستگاه به حافظه اي نياز دارد که کارها را در آن ذخيره کرده يکي يکي پرينتر بگيرد. همچنين در مواقعي که کاغذ درون دستگاه نيست دستور ارسالي درون حافظه نگهداري مي شود تا شما کاغذ را درون کاست بگذاريد و start کنيد.برخي دستگاهها علاوه بر حافظه ي رم داراي هارد هم مي باشند که به شما اجازه مي دهد فايل هاي خود را درون دستگاه فتوکپي نگهداري کنيد مستقيم براي اسکن يا پرينت ارسال کنيد و يا در بايگاني نگه داريد.
تغذيه کننده اتوماتيک کاغذ (فيدر يا ADF) : شايد يکي از مهمترين مواردي که بايد به آن توجه کنيد داشتن فيدر براي دستگاه است. دستگاه شما اگر فيدر نداشته باشد ناچار هستيد براي گرفتن اسکن و يا کپي برگه هاي کاغذ را يکي يکي روي شيشه ي دستگاه بگذاريد. ولي فيدر يا همان محفظه نگهدارنده کاغذ به شما اجازه ميدهد که کاغذ ها را بصورت دسته اي در دستگاه قرار داده و براي کپي يا اسکن استارت کنيد. توجه کنيد که براي پرينت گرفتن دستگاه از داخل کاست کاغذ سفيد را استفاده ميکند .
RADF: همان فيدر يا ADF است با قابليت اسکن دوروي کاغذ که در نتيجه کپي و پرينت دورو هم دارد .
فينيشر تازن و منگنه زن : معمولا بصورت آپشن به دستگاه اضافه مي شود. فينيشر نسخه هاي مختلف را که توسط سورتر از هم جدا شدند، تا زده منگنه کرده و دسته بندي مي کند.
مواد مصرفي: اعدادي که معمولا بصورت استاندارد به عنوان حجم کارتريج و تونر درج مي شود تنها براي پوشش رنگ ?% محاسبه شده است (يعني اگر ?% يا ?/?? کاغذ شما با جوهر پوشيده شود با تعداد استاندارد کارکرد دارد) در نتيجه در عمل تعداد برگي که شما با تونر مي توانيد پرينت يا کپي بگيريد براي متون خيلي کمتر از ميزان درج شده است و براي چاپ عکس که در آن صفحات تمام رنگي داريد به مراتب کمتر.
دولوپر : پودر دولوپر ماده مصرفي ديگري است که کار آن انتقال تونر يا پودر جوهر به درام است. دولوپر ها مصرف نمي شوند ولي پس از مدتي کارايي خود را از دست مي دهند و بايد تعويض شوند. اين مدت معمولا طولاني است و شايد هر چند سال يک بار نياز باشد تا شما پودر دولوپر خود را تعويض کنيد. بنا بر اين قيمت دولوپر در انتخاب شما چندان موثر نيست.
زمان تهيه اولين کپي: زماني است که اولين صفحه از دستگاه بيرون مي آيد. بعد از اولين صفحه بقيه صفحات با سرعت ذکر شده کپي گرفته مي شوند.
سرعت چاپ : با واحد ppm تعريف مي شود و مشخص کننده تعداد برگ چاپ شده در دقيقه است.
دقت چاپ : بر اساس dpi تعريف شده که مشخص کننده تعداد نقطه / پيکسل در اينچ است. هر چه اين رقم بيشتر باشد کيفيت تصوير بيشتر خواهد شد.شما کيفيت يک تصوير را با تغيير تنظيمات مي توانيد تغيير دهيد. مثلا اگر در تنظيمات تصوير ????*???? را به ???*???? تبديل کنيد تصوير با کيفيت تر به نظر مي رسد ولي مجموع پيکسل هاي تصوير را نمي توان تغيير داد.
اسکن به پست الکترونيکي : امکان ارسال ايميل از طريق خود دستگاه (البته اگر امکان شبکه را داشته باشد) را بدون استفاده از کامپيوتر و بصورت مستقيم را گويند .
چاپ خصوصي : همان ارسال چاپ رمز گذاري شده است. در مکان هايي که دستگاه share شده يا متصل به شبکه است، شايد شما مايل نباشيد فکس يا پرينت شما توسط ديگران ديده شود. دستگاه هايي که قابليت رمز گذاري دارند به شما اجازه مي دهند فايل خود را ارسال کنيد اما اين فايل در حافظه چاپگر مي ماند و تنها زماني که شما کد را روي شماره گير وارد کرديد بروي کاغذ چاپ مي شود.
چاپ زمانبندي شده : اين قابليت به شما امکان ميدهد که پرينت خود ارسال کنيد ولي دستگاه تا زماني که شما تعيين کرده ايد از چاپ آن خودداري مي کند.
چاپ پس زمينه : تصوير يا لوگويي که شما براي چاپ پس زمينه انتخاب کرده ايد بروي تمام پرينت هايتان کمرنگ تر از متن درج مي شود بدون آن که هر بار بخواهيد آن را در اسناد خود اضافه کنيد.
چاپ صفحات پشت جلدي و رو جلدي : شما تعداد نسخه هاي مورد نظر خود را براي پرينت به دستگاه ارسال مي کنيد و صفحه اي که براي پشت و روي جلد انتخاب کرديد بدون آن که هر بار دستور چاپ آن را بفرستيد در آغاز و پايان هر نسخه اضافه مي شود.
چاپ در بايگاني الکترونيکي : دستگاههايي که داراي حافظه هارد هستند مي توانند فايل ها را در بايگاني خود دستگاه (و نه کامپيوتر) پوشه بندي کرده، نگهداري کنند.
کاست کاغذ : اگر شما حجم کاري بالايي داريد يا در ابعاد مختلف پرينت ميگيريد، دستگاهي با چند ورودي کاغذ براي A4, A3, A5 و … لازم داريد. عموم دستگاههاي کپي يک يا دو کاست کاغذ و يک کاست دستي (که برگ برگ کاغذ را وارد آن مي کنيد) دارند. ولي اگر براي شما اين مقدار کافي نيست بايد در صورت موجود بودن در بازار به دستگاه خود کاست کاغذ اضافه کنيد.
کاست دستي (By pass) : ورودي دستي کاغذ است. اگر سايز کاغذي را به ندرت استفاده ميکنيد مي توانيد از کاست دستي به جاي فيدر يا کاست که معمولا پر است از کاغذ هايي با سايز هايي که هميشه مورد نياز هستند استفاده کنيد.
سورتر کاغذ : اين مورد معمولا بيشتر براي استفاده در انتشارات و يا کپي کردن جزوات کارايي دارد. دستگاه داراي سورتر کاغذ اين قابليت را دارد که بعد از اتمام هر نسخه ، نسخه بعدي را با کمي فاصله از نسخه قبلي کپي کند. به اين ترتيب نسخه هاي متعدد پرينت يا کپي شده قابل جدا سازي هستند.
آموزش تعمير ماشينهاي اداري
برخي از ويژگيهائي که در خريد دستگاه فتوکپي :
فتوکپي ها در دو نوع در بازار موجود مي باشند , دستگاههاي کپي کنسول و دستگاههاي کپي روميزي که انتخاب آنها کاملاً به کاربرد و استفاده شما بستگي دارد . دستگاه هاي روميزي کاست هاي کاغذ کمتري دارند و همانطور که از نامشان مشخص است روي ميز قرار مي گيرند. در مقابل دستگاههاي کنسول داراي ميز چند کاست کاغذ و کاست دستي هستند .
به اين موضوع توجه داشته باشيد که برخي از قابليت هاي دستگاه که بصورت اختياري يا آپشن ذکر شده اند اضافه بر هزينه دستگاه هستند و در صورت تمايل شما به دستگاه افزوده مي شوند.